Z velkého výstřihu se celebrantům může udělat špatně, varovala Nova. Soud jí teď za to zrušil pokutu | info.cz

Články odjinud

Z velkého výstřihu se celebrantům může udělat špatně, varovala Nova. Soud jí teď za to zrušil pokutu

Ústavní soud (ÚS) zrušil pokutu 200.000 korun, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila televizi Nova za reportáž o vhodném a nevhodném oblečení do kostela v době letních veder. Rada označila odlehčenou reportáž za neobjektivní a nevyváženou. Ústavní soudci poukázali na svobodu projevu. Zrušili jak rozhodnutí rady o pokutě, tak verdikty správních soudů, které sankci potvrdily. Nikdo z účastníků řízení se vyhlášení nálezu nezúčastnil, jejich vyjádření ČTK zjišťuje.

„Svoboda projevu nechrání jenom závažná sdělení a důležité hluboké myšlenky, ale chrání také právo podat i nevážné myšlenky nevážným způsobem. A koneckonců podstatou svobody slova je to, že musíme přijímat i informace, sdělení i názory, které nám osobně nejsou příjemné,“ řekl novinářům soudce zpravodaj David Uhlíř.

Soudce zmínil odborný termín infotainment, což je žurnalistická forma, jejímž cílem je nejen informovat, ale i pobavit. Ačkoliv žurnalistická a estetická hodnota může být sporná, je především věcí provozovatele soukromého média, aby zvážil, jak se bude prosazovat na trhu, uvedl Uhlíř.

Reportáž se v Televizních novinách objevila v srpnu 2012 v době velkých veder. Jejím tématem byl leták, v němž kněz radil lidem, jak by se měli, či spíše neměli, oblékat do kostela. Reportáž zmiňovala nevhodnost džínsových kalhot, minisukní, odhalených ramen a velkých výstřihů.

Nedodržování těchto zásad při bohoslužbách může způsobit nejen pohoršení, ale i nevolnost celebranta, zaznělo v reportáži s odkazem na příručku. Reportérka se ptala na názory návštěvníků kostelů, dala prostor také odborníkovi na extremismus, který komentoval činnost Kněžského bratrstva svatého Pia X.

„Jistá míra zlehčení se v reportáži nepochybně vyskytuje. Ale je třeba vzít v úvahu, že samotná příručka, o které reportáž pojednává, byla nesena nadlehčeným a humorným způsobem,“ řekl Uhlíř.

Pokud se někoho osobně reportáž dotkla, mohl se bránit prostředky soukromého práva, například podat žalobu na ochranu osobnosti, žádat o opravu nebo zveřejnění dodatečného sdělení. „Z toho, že tak nikdo neučinil, soudíme, že nikoho z těch účinkujících nebo komentovaných se tak reportáž nijak nedotkla,“ uzavřel Uhlíř.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud