Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek zvedl rukavici. Těsně před volbami půjde do duelu s Babišem na Nově, debata ČT se rozpadá

Zaorálek zvedl rukavici. Těsně před volbami půjde do duelu s Babišem na Nově, debata ČT se rozpadá

Vysněné televizní sólo Andreje Babiše vzalo za své. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na svém twitteru potvrdil, že se hodlá zúčastnit předvolebního duelu na Nově. K němu ho před časem vyzval Andrej Babiš, který oznámil, že se nezúčastní tradiční Superdebaty České televize a dá přednost právě komerční stanici. Teoreticky hrozilo, že by Babiš v lukrativním čase těsně před volbami dostal sólový prostor bez konfrontačních otázek. Zaorálek se chce s favoritem sněmovních voleb střetnout v tématu mezd a levné práce.

Horký politický podzim bude v tuzemských televizních stanicích vrcholit 19. října. Jak jako první informoval server HlídacíPes a následně doplnil web Mediaguru, Nova se odhodlala k radikálnímu kroku a svoji finální debatu – ještě v době, kdy se jí hodlal účastnit jen Babiš – postavila přímo proti Superdebatě České televize. 

Tu bude den před volbami moderovat Václav Moravec. Poběží na ČT24 a ČT1 od 20:00 do 22:00 za účasti publika a v přímém přenosu z Kongresového centra v Praze.

Moravcovi nicméně budou chybět dva favorité a dva politici, kteří ve volbách svedou hlavní souboj. „To nasazení programů proti sobě mi připadá nestandardní, říkám si teď, že není čas na pocity,“ uvedl k tomu Zaorálek a dodal, že „je připraven“.

Babiš Zaorálka k účasti v duelu na Nově vyzval tweetem a těžko vyčíst, zda v tu chvíli věřil, že Zaorálek na výzvu kývne. Nicméně se tak stalo a šéf hnutí ANO rázem přichází o cenný televizní prostor, ve kterém mohl těsně před hlasováním oslovit národ rozhodně efektivněji než na ČT, kde by byl konfrontovaný se zkušeným moderátorem i politickou konkurencí.

Jak INFO.CZ psalo v komentáři k tématu, „šéf hnutí ANO není příliš obratným rétorem, konfrontaci se svými protivníky se spíše vyhýbá“. To je dobré mít na paměti – Zaorálek je naopak považovaný za zkušeného řečníka, který má nad Babišem v tomto směru jasnou převahu.

Ovšem má to i odvrácenou stranu. Babišův jednoduchý a přímý styl může řadě diváků Novy imponovat víc, než Zaorálkovy politické úvahy. Šéf ČSSD navíc avizoval, že důvodem, proč do duelu jde, je potřeba věnovat se nízkým mzdám a Babišovým návrhům ohledně levné zahraniční pracovní síly, která má dle šéfa ANO sehrát výraznou roli v budoucnosti Česka.

„Já říkám, že to je úplně špatně. To naopak bude konzervovat mizerné mzdy, které tady máme. Já říkám: dělejme právě opak. Místo levné pracovní síly tlačme výše mzdy našich lidí, kteří tady pracují. Tohle téma mi připadá úplně zásadní, proto jsem připraven o něm debatovat s Andrejem Babišem,“ uvedl Zaorálek.

Česká televize zatím na neúčast dvou klíčových politiků v její debatě nereagovala.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1