Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žebříčku nejúspěšnějších příspěvků na Twitteru za rok 2017 vévodí kuřecí nugetky. A Obama převálcoval Trumpa

Žebříčku nejúspěšnějších příspěvků na Twitteru za rok 2017 vévodí kuřecí nugetky. A Obama převálcoval Trumpa

Sociální síť twitter je pro amerického prezidenta Donalda Trumpa nejoblíbenější prostředek pro komunikaci s veřejností. K občanům Spojených států i celému světu zde promlouvá takřka každý den, bez okolků zde sdílí své názory a neváhá se zde obouvat i do politických protivníků. Přestože jeho twitterový účet sleduje přes 44 milionů lidí, zase tak úspěšný Trump na oblíbené sociální síti není. Ani v letošním roce se jeho příspěvky nedostaly do TOP desítky těch nejlajkovanějších a nejretweetovanějších. Úspěch naopak slaví jeho předchůdce Barack Obama, jehož tři tweety jsou mezi nejsdílenějšími příspěvky roku 2017.

Blíží se konec roku, což pro mnohé znamená bilancování uplynulých 12 měsíců – twitteru nevyjímaje. Známá sociální síť vytvořila žebříček deseti tweetů, které se lidem v roce 2017 nejvíc líbily nebo je nejčastěji retweetli na vlastní zeď.

Na vrchol pomyslného žebříčku se dostal 17letý Američan Carter Wilkerson, který se skrze svůj twitterový účet zeptal oblíbeného řetězce rychlého občerstvení Wendy’s, kolik retweetů musí mít jeho příspěvek, aby získal kuřecí nugetky na rok zdarma. Na to mu firma odpověděla, že 18 milionů. Carter proto požádal uživatele twitteru o pomoc – zatím jeho příspěvek sdílelo 3,6 milionu lidí, což má k 18 milionů ještě daleko. Může ho ale hřát, že jeho příspěvek stal tím nejretweetovanějším v roce 2017.

Kdo si ale výsledek bilancování za rámeček určitě nedá, je velký milovník twitteru Donald Trump. Jeho tweety se mezi deset nejoblíbenějších ani nejsdílenějších vůbec nedostaly. Cenou útěchy pro něj však může být alespoň to, že je světovým lídrem, o kterém uživatelé v uplynulém roce nejčastěji tweetovali.

V porovnání s bývalým šéfem Bílého domu ale Trump z pomyslné soutěže odchází jako zpráskaný pes. Tři tweety Baracka Obamy se totiž dostaly na seznam deseti nejsdílenějších. Jeden z jeho twitterových příspěvků se zároveň stal tím nejlajkovanějším. Víc než čtyři a půl milionu lidí dalo červené srdíčko fotce, na které Obama skrz okno hledí do tváří čtyř malých dětí, z nichž jedno je černé pleti. Obama tak vystoupil proti rasistickým projevům po rasových nepokojích ve Virginii. Příspěvek se zároveň stal druhým nejretweetovanějším.

Obama si připsal i pátý nejsdílenější tweet roku 2017. Byl jím jeden z posledních příspěvků ve funkci prezidenta Spojených států, ve kterém napsal: „Děkuji za všechno. Moje poslední prosba je stejná jako moje první. Žádám vás, abyste věřili – ne v moji schopnost něco změnit, ale ve vaši.“

Mezi nejsdílenější příspěvky se vyšplhal i tweet zpěvačky Ariany Grande po jejím květnovém koncertu v britském Manchesteru, který se stal terčem brutálního teroristického útoku. Zpěvačka v twitterovém příspěvku napsala: „Zlomená. Z hloubi mého srdce, je mi to tak tak líto. Nemám slov.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744