Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman půjde do debaty s Drahošem, ale kam? Nejspíš na Novu a Primu, získá tam nejvíc

Zeman půjde do debaty s Drahošem, ale kam? Nejspíš na Novu a Primu, získá tam nejvíc

Miloš Zeman před prvním kolem prezidentské volby podle vlastních slov nevedl žádnou kampaň a vyhýbal se přímému střetnutí se svými vyzyvateli. Před druhým kolem naopak přislíbil účast v televizní debatě s Jiřím Drahošem. Není ale jasné, které stanice pravděpodobnou dvojici debat budou hostit. Volební logika nahrává soukromým stanicím, konkrétně Nově a Primě. Barrandov je podle informací INFO.CZ ze hry.

Jiří Drahoš, který bude v druhém kole prezidentské volby soupeřem současné hlavy státu Miloše Zemana, během vyhlašování volebních výsledků vyzval, aby Zeman “slezl z Hradu.” O pár minut později Miloš Zeman během své tiskové konference na přímou otázku odpověděl, že přijde do jedné nebo dvou debat. Hned na místě přitom naznačil, že nestojí o Českou televizi, naopak naznačil, že by přišel do televize Prima.

Otázkou zůstává, která televize se ujme uspořádání druhé z předpokládaných debat. Česká televize je prakticky vzato ze hry. Prezident Zeman k ní má dlouhodobě kritický vztah. Logika říká, že Zemanovi účast v debatě ve veřejnoprávní televizi skutečně nic nepřinese. Setkal by se zde s moderátorem, který by mu bezpochyby nevycházel vstříc. Navíc cílová skupina veřejnoprávní televize inklinuje k podpoře protizemanovského kandidáta. V České televizi Zeman nemá mnoho co získat, naopak může hodně ztratit.

Zbývají soukromé televize. Jedna z nich je nejspíš jasná, jde o televizi Prima. Otázkou zůstává druhá stanice. Miloš Zeman má skoro rok pravidelný pořad na TV Barrandov. Pořad si drží stabilní sledovanost, dívá se na něj průměrně zhruba 250 tisíc lidí. Moderátor pořadu je k Zemanovi vesměs vstřícný. Z hlediska politického marketingu je problematická skutečnost, že by Zeman na Barrandově promlouval převážně k cílové skupině, která ho už podporuje. Jiří Drahoš navíc už jednou do debaty na Barrandově odmítl přijít, takže pokud by účast odmítl příjít do debaty se Zemanem, mohl by argumentovat tím, že je pouze konzistentní. Podle informací INFO.CZ Jiří Drahoš přislíbil Barrandovu pouze účast v jiném formátu, v Aréně Jaromíra Soukupa.

Pokud Miloš Zeman bude chtít oslovit blok tří milionů voličů, kteří v prvním kole hlasovali proti němu, musí pro svou debatu zvolit stanici, která by mu poskytla dostatečnou masu nepevně rozhodnutých voličů. Tu mu vedle Primy nabízí největší soukromá stanice v Česku, Nova. Ta měla třeba v první den prezidentské volby nejvyšší průměrnou sledovanost skoro 1,7 milionu diváků. Pro srovnání: Prima vykázala 400 tisíc diváků, Barrandov 188 tisíc. Jinak řečeno, Nova Zemanovi nabízí skoro dva miliony lidí, které může oslovit.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232