Zemřel Denis McQuail. Charismatická ikona mediální teorie, která potrápila každého studenta žurnalistiky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel Denis McQuail. Charismatická ikona mediální teorie, která potrápila každého studenta žurnalistiky

Zemřel Denis McQuail. Charismatická ikona mediální teorie, která potrápila každého studenta žurnalistiky

Denis McQuail zemřel. Zásadní postava vědního oboru mediální teorie skonal ve věku 82 let, ale jeho odkaz jen tak nezmizí. Téměř žádná seminární, bakalářská či diplomová práce zabývající se masovými médii a teorií komunikace se totiž alespoň bez jedné McQuailovy citace prakticky neobejde. 

Milý, bezprostřední a přátelský. Tak si budou Denise McQuaila pamatovat stovky studentů, které na konci 20. století učil na Amsterdamské univerzitě. Jeho knihy Úvod do teorie masové komunikace a Teorie masové komunikace vytyčily území, jehož hranice jsou platné doposud.

Jako učitel byl McQuail oblíbený, přestože jeho přednášky byly pro studenty značně náročné. Nevěřil na powerpointové prezentace, ani vytištěné osnovy. Studenti tak museli dávat od první minuty pozor, aby se neztratili v komplexních myšlenkách a profesorově výkladu. A přestože jeho holandština byla téměř bezchybná, jeho silný britský akcent, výstřední volba slovníku a nezaměnitelná artikulace vedly k tomu, že jej jeho posluchači často žádali, aby jim přednášel raději v anglickém jazyce.

Studenti jej přesto milovali. Během jeho návštěvy Japonska se například mezi univerzitním kampusem a svým dočasným domovem přemisťoval výhradně na kole. O něj se poté, po McQuailově odjezdu, strhnul mezi studenty urputný boj. „Bylo výrazem nejvyšší prestiže vozit se na kole, které patřilo Denisovi McQuailovi,“ vzpomíná na blogu De Nieuwe Reporter jeho student Piet Bakker.

"Denis byl úžasný, bystrý a skromný člověk, měl encyklopedické znalosti oboru a jeho analytické schopnosti všem okolo vyrážely dech. Během svých přednášek byl velmi otevřený a u studentů od začátku budoval kreativní a systematické myšlení," uvedla amsterodamská univerzita v reakci na McQuailův odchod. 

Poslední kniha, která McQuailovi vyšla, je loňský titul nazvaný Žurnalistika a společnost. Profesor se v ní zamýšlí nad žurnalistikou, společenským a politickým kontextem jejího vývoje a upozorňuje na její význam pro fungování demokracie.

McQuailův suchý humor, výjimečná erudice a přátelský, bezprostřední přístup svět opustily, budoucí studenti masových médií se s nimi však stále budou setkávat v nesmrtelných knihách.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.