Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel hvězdný šéfkuchař Anthony Bourdain. Charismatická tvář CNN spáchala v 61 letech sebevraždu

Zemřel hvězdný šéfkuchař Anthony Bourdain. Charismatická tvář CNN spáchala v 61 letech sebevraždu

Známý americký šéfkuchař, spisovatel a tvář televize CNN Anthony Bourdain zemřel. V 61 letech zřejmě spáchal sebevraždu.

Bourdain ve Francii natáčel nejnovější epizodu oceňovaného pořadu. Podle svého přítele, francouzského šéfkuchaře Erica Riperta ale v pondělí ráno přestal reagovat. Jeho smrt pak na potvrdila i samotná CNN, která Bourdainův kulinářský pořad Neznámé končiny vysílala.

„Jeho láska k dobrodružství, lidem, dobrému jídlu a pití a pozoruhodným příběhům z celého světa z něj činila jedinečného vypravěče. Naše myšlenky a modlitby v této těžké chvíli míří hlavně k jeho dceři a rodině,“ stojí v reakci CNN.

Anthony Bourdain se stal jednou z nejznámějších tváří v kulinářském světě. Ze života před kamerou uměl udělat nevšední zážitek a byl oceňovaný za originální a osobitý přístup. „Jsem vděčný, že jsem měl za ta léta možnost poznat příznivce Hizballáhu, komunistické funkcionáře, protiputinovské aktivisty, kovboje, vůdce křesťanských milic, feministky nebo palestinské a izraelské osadníky,“ popisoval kdysi, co ho na jeho práci fascinuje.

Bourdain se začal na televizních obrazovkách objevovat v roce 2002. S pořadem o gastronomii nejdříve prorazil na televizi Travel Channel, posledních pět let se ale stal jednou z výrazných tváří televize CNN, zejména díky jeho pořadu Neznámé končiny. Ještě před tím se ale proslavil knihou Důvěrnosti z kuchyně, ve které se svěřil nejen se zkušenostmi z kuchařského světa, ale také ze svého života.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1