Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zhýralý životní styl vědců a manažerů ohrožuje Silicon Valley i americkou národní bezpečnost

Zhýralý životní styl vědců a manažerů ohrožuje Silicon Valley i americkou národní bezpečnost

Pověstné americké “Křemíkové údolí” čím dál víc připomíná starověký Babylón, nejbohatší a taky nejhříšnější město světa. Autorka Emily Changová odhalila, že tamní špičkoví manažeři zabředli až po bradu do pavučiny placeného sexu a nekonečných večírků plných drog.

Nerdi se pominuli. Touto stručnou informací uvádí Emily Changová, technologická reportérka agentury Bloomberg a autorka několika publikací o odvrácené straně zázraku jménem Silicon Valley svou nejnovější knihu. Elitní manažeři a inženýři se podle ní natolik zapletli do kolotoče drog a placeného sexu, že je ohrožena jejich práce - a tím celé miliardové obchody, které se v Mekce moderních technologií uskutečňují.

Changová se pravidelně setkávala s tvrdým jádrem “pařičů” z amerického “Křemíkového údolí.” Konstatuje, že se jejich mentalita v průběhu posledních let výrazně změnila. Ještě vcelku nedávno připouštěli, že si čas od času užívají stejně jako třeba studenti na kolejích. Teď se tento stydlivý přístup změnil.

“Vyrážejí na několikadenní tahy po San Francisku,” popisuje Changová zvyky tvrdého jádra manažerů a inovátorů ze Silicon Valley. “Vůbec se netají tím, že se vyžívají v tvrdých drogách a sexu.”

Co děsí dozorčí rady

Changová pro špičkové mozky ze Silicon Valley začala používat označení “technorati.” Odkazuje tím na pověstnou uměleckou “krysí smečku,” která s Humphreym Bogartem a Deanem Martinem ve velkém stylu vymetala hollywoodské bary, přičemž jedinou uznanou omluvenkou byla smrt (obvykle na předávkování) nebo pobyt v léčebně. Dnešní “krysy” dělají všechno pro to, aby se na ně jednou vzpomínalo stejně jako na slavné hollywoodské hvězdy.

“Už dávno nejde o to, že by se mladí a nevybouření vědci jednou za čas opili pivem a pak pokřikovali na striptérku,” poznamenává Changová. Podle jejích zjištění nejlepší mozky své generace jedou v tvrdých drogách, zejména v kokainu a heroinu. Součástí jejich tahů bývá i tvrdý sex s placenými společnicemi.

“Z dobře informovaných kruhů v Silicon Valley vím, jak velké starosti životní styl manažerů a hlavně špičkových vývojářů dělá dozorčím radám, ale taky bezpečnostním službám,” tvrdí Changová.

Zejména poznámka o bezpečnostních službách stojí za zaznamenání. V Silicon Valley se totiž už skoro půl století rodí nejpokročilejší technologie. Na mnoha z nich přímo či nepřímo spolupracují vládní agentury, zejména pak pověstná DARPA, která stojí za inovacemi v armádní oblasti. “Vědátoři” ze Silicon Valley nosí v hlavě tajemství, za která by cizí mocnosti byly ochotné dát leccos. A právě tady je skryté stále závažnější riziko.

Poví, i co neví

Americké tajné služby si podle všeho uvědomují, že chytré hlavy, které propadnou bezuzdnému hýření, mohou být snadno vydíratelné. Bohužel neexistuje způsob, jak mimořádně nadaným, ale taky poněkud excentrickým vědcům zabránit v životním stylu založeném na kombinaci zdrojových kódů, kokainu a prostitutek.

Není to tak, že by se Silicon Valley hemžilo okázalými špióny. Informace se sbírají zcela jednoduše. V listopadu 2016 se například provalilo, že Čína vytvořila zpravodajskou síť složenou z pekařů a zaměstnanců prádelen. Další informace ze Silicon Valley unikají při soudních řízeních. A těch přibývá. V roce 2010 se k dění v Silicon Valley vázalo pouhých šest obvinění ze sexuálních deliktů. V loňskem roce se jejich počet zvýšil do řádu stovek.

Každý takový soud je přitom mimořádně citlivá záležitost. Sara O´Brienová z televize CNN už loni na podzim připomněla, že pokud někomu připadá šokující a skandální rozsah sexuálního násilí ve filmovém průmyslu, měl by si jít srovnat perspektivu do prostředí vývojářů, inovací a nových technologií.

“Kombinace moci, vilnosti, peněz a bezohlednosti je v Silicon Valley dokonce ještě koncentrovanější než v Hollywoodu,” poznamenala O´Brienová v CNN.

Není přitom vyloučeno, že právě soudní řízení s pachateli sexuálního násilí z “Křemíkového údolí”, ať už skutečnými, nebo domnělými, slouží jako další zdroj tajených informací. Výměnou za stažení žaloby totiž vyděšený obviněný často řekne i to, co neví.

V případě vývojářů firem, jako je Intel, Cisco nebo Symantec, to ale může způsobit velké trable. Už jen proto, že výrobky a technologie těchto společností v sobě mají nejenom obyčejné domácí počítače, ale taky superkomputery, které řídí třeba satelitní sítě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1