Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100. den Trumpovi příliš nevyšel. Na deset tisíc lidí mu pod okny demonstrovalo kvůli ekologii

100. den Trumpovi příliš nevyšel. Na deset tisíc lidí mu pod okny demonstrovalo kvůli ekologii

Druhou sobotu po sobě procházeli ulicemi Washingtonu lidé protestující proti postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči životnímu prostředí. V den, kdy Trump slaví prvních 100 dní v úřadě, ho protestující vyzývali, aby podpořil politiku svého předchůdce Baracka Obamy k zastavení klimatických změn. Informovala o tom agentura Reuters.

Terčem kritiky demonstrantů jsou škrty, jimiž chce Trump omezit výdaje na vědecké bádání a na ochranu životního prostředí. Do ulic vyšli s hesly, jako: "Planeta má přednost před ziskem."

"Povstaneme a dáme jim vědět, že už nechceme sledovat, jak naše děti umírají na astma," řekl na tiskové konferenci před protestním pochodem reverend Leo Woodberry. "Už máme dost lidí umírajících na rakovinu kvůli uhelným kalištím. Už máme dost stoupání hladiny oceánů."

Trumpova vláda zvažuje odstoupení od Pařížské dohody, v níž se více než 190 zemí světa včetně USA zavázalo k boji proti globálnímu oteplování. Trump rovněž navrhl značné škrty v rozpočtu Agentury pro ochranu životního prostředí. A během předvolební kampaně označil klimatické změny za mystifikaci.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link