Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100 let od počátku židovského státu: „Žijeme v trvalém stavu ničení a vyhoštění,“ protestují Palestinci

100 let od počátku židovského státu: „Žijeme v trvalém stavu ničení a vyhoštění,“ protestují Palestinci

V ulicích města Ramalláh na Západním břehu Jordánu dnes demonstrovalo na 3000 Palestinců, kteří drželi vlajky a transparenty s nápisy jako: „100 let vyvlastnění“ nebo „Slib těch, kteří nevlastní, těm, kteří si to nezaslouží“. Rozhořčení Palestinci tak vyjádřili nesouhlas s Balfourovou deklarací, na základě které Británie před sto lety slíbila sionistům zřízení národní domoviny pro židovský lid v Palestině. 

„Balfour přislíbil ustanovit izraelskou entitu a výsledkem toho je všechno, čím Palestinci od toho dne trpí, jako je vysídlení, ničení a bolest,“ řekl serveru Middle East Eye 70letý Abu Haitman Amro, který s palestinskou vlajkou v ruce vyšel do ulic Ramalláhu.

Balfourova deklarace
Balfourova deklarace je dopis podepsaný britským ministrem zahraničí Arthurem Balfourem, který byl 2. listopadu 1917 odeslán lordu Lionelu Walteru Rothschildovi, předsedovi britské sionistické organizace. Dokument uváděl, že britská vláda pohlíží příznivě na zřízení národní domoviny pro židovský lid v Palestině a učiní vše pro to, aby tohoto cíle bylo dosaženo. Dokument zároveň přislíbil, že nebude učiněno nic, co by mohlo poškodit občanská a náboženská práva existujících nežidovských komunit v Palestině. (Zdroj: ČTK)

Lidí jako Amro ale prošlo hlavním městem Západního břehu Jordánu na tři tisíce, další protesty se však konaly i Gaze a ve východním Jeruzalémě. Někteří z demonstrujících drželi vlajky vyzývající k tomu, aby palestinští uprchlíci měli možnost návratu. Palestinci totiž Balfourovu deklaraci z 2. listopadu 1917 vnímají jako počátek takzvané „nakby“ – arabské katastrofy, která po vzniku Izraele v roce v roce 1948 vyhnala víc než 700 tisíc Palestinců ze svých domovů.

„V roce 2008 jsem byla izraelskou policií vyhnána z mého domu v Šejk Jarráhu ve východním Jeruzalémě. Osadníci nyní okupují můj dům. Říkám britské vládě, že chceme vlastní domovinu a je to naše právo. Žijeme v trvalém stavu ničení a vyhoštění,“ říká palestinská aktivistka Oum Kamelová, jejíž rodina byla ze západního Jeruzaléma vyhnána v roce 1948.

Zatímco v Ramalláhu protestovaly tisíce lidí, do Londýna u příležitosti stého výročí přiletěl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aby se zde setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Setkání s britskými lídry se však netočilo jen kolem stého výročí od deklarace, ale dostalo se i na řešení izraelsko-palestinského konfliktu a nelegální výstavbu izraelských osad na Západním břehu.

„Určitě se budeme chtít bavit o mírovém procesu na Blízkém východě,“ řekla před setkáním Mayová. „Také chci mluvit o tom, co ve vztahu k tomuto mírovému procesu považujeme za překážky a obtíže, jako je nelegální osidlování,“ dodala britská premiérka.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744