Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

100 tisíc zrušených víz za jediný týden. Washington poprvé odhalil dopady imigračního výnosu

100 tisíc zrušených víz za jediný týden. Washington poprvé odhalil dopady imigračního výnosu

Imigrační výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušil za první týden na sto tísíc víz občanů ze sedmi muslimských zemí, na které se zákaz vstupu vztahuje. Představitelé administrativy to řekli při soudu s dvojicí z Jemenu, která se brání vyhoštění. Ministerstvo zahraničí poté uvedlo, že zrušených dokumentů je výrazně méně.

Jemenští bratři přiletěli na letiště Dulles ve státě Virginia minulou sobotu. Úřady jim rychle odebraly jejich povolení k pobytu a posadily je na letadlo do Etiopie.

„To číslo 100 tisíc mi vyrazilo dech," řekl u soudu obhájce mužů Simon Sandoval-Moshenberg. 

Státní zástupce neřekl, kolik lidí už muselo kvůli imigračnímu výnosu a zrušeným dokumentů z letiště Dulles odletět. Zdůraznil ale, že všichni se zelenými kartami mohli na území Spojených států zůstat. Podle ministerstva zahraničí je ale počet zrušených víz výrazně nižší. Pohybovat by se podle něj měl okolo hranice 60 tisíc. Údaj, který zazněl u soudu, podle pracovníků resortu zahrnoval i diplomatická víza, na které se nařízení nevztahuje, a již propadlé dokumenty.

Vláda při soudech, jako je ten Tawaka a Ammara Azizových, postupuje případ o případu. Často dostanou nabídku nového víza a návratu do USA výměnou za to, že žalobu stáhnou. 

Soudce nicméně výnos při dnešním jednání označil za „chaos," o jeho dopadech se podle něj předem příliš nepřemýšlelo. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744