Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

11 zajímavostí prezidentských voleb v USA

11 zajímavostí prezidentských voleb v USA
 

Prvním prezidentem USA se v roce 1789 stal George Washington. Od té doby prošly Spojené státy nespočtem změn. Následujících 12 věcí jste o amerických volbách možná nevěděli. 

1. Hlasy se počítají způsobem „vítěz bere vše“. Každý stát má určitý počet volitelů, které vítězný kandidát v daném státě získá. Volitelů je celkem 538 a cílem každého uchazeče o Bílý dům je dosáhnout čísla 270 potřebného k celkovému vítězství.

2. Čtyřikrát v historii USA vyhrál kandidát, který od voličů v součtu získal vyšší počet hlasů než vítěz voleb. Naposledy se tak stalo v roce 2000, kdy George Bush získal – řečí čísel – menší podporu než jeho rival Al Gore.

3. George Washington byl jediným prezidentem, který byl zvolen jednomyslně. Dvakrát.

4. První žena, která kandidovala na americkou prezidentku, byla sufražetka Victoria Woodhullová.

5. Hillary Clintonová je první ženou, která kandiduje do Bílého domu za jednu z velkých politických stran.

6. Afroameričané získali volební právo v roce 1870. Ve skutečnosti jim ale bylo odpíráno v některých státech až do 60. let.

7. Kongres sice v roce 1924 umožnil volit i indiánům, v některých státech ovšem nemohli volit až do 40. let.

8. Prezident Nixon chtěl za svého kandidáta na viceprezidenta někoho, kdo by mu nekonkuroval. Vybral si proto neznámého politika Spiro Agnewa. Když se reportéři ptali náhodných lidí, jestli to jméno znají, jeden muž se zeptal, zda je to nemoc. Jiný si zase myslel, že je to typ vejce.

9. William Henry Harrison pronesl nejdelší inaugurační řeč v historii. Mluvil přes dvě hodiny ve sněhové bouři. Dostal zápal plic a za měsíc zemřel.

10. V Kentucky a Jižní Karolíně se v den voleb nesmí pít alkohol.

11. V roce 1920 kandidoval na prezidenta za třetí stranu Eugene V. Debs z vězení. Zavřeli ho za to, že se nahlas angažoval proti americké účasti v první světové válce. Získal 3 procenta hlasů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1