Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

20 věcí, které chce Trump udělat první den ve funkci prezidenta

20 věcí, které chce Trump udělat první den ve funkci prezidenta

Podívejte se, co chce vítěz amerických prezidentských voleb udělat během prvních 24 hodin ve funkci. Jedno je jisté. Bude se muset hodně otáčet.

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump se první den ve funkci pravděpodobně hodně zapotí. Kolegové z amerického zpravodajského portálu Vice News vytvořili seznam úkolů, které musí během prvních 24 hodin splnit, pokud chce dostát svým slibům. Slovní spojení „první den“ Trump používal velmi často. Některé jeho sliby by zabraly několik let práce, pokud by se skutečně měly realizovat.  Tady každopádně jsou seřazené pěkně za sebou tak, jak zazněly v kampani.

1) Vynucování amerických zákonů

2) Začátek budování zdi na hranici Mexika a Spojených států

3) Omezení počtu volebních období, kdy se o přízeň voličů mohou ucházet členové Kongresu. Nyní mohou kandidovat neustále dokola

4) Zmrazení počtu státních úředníků

5) Pětiletý zákaz pro úředníky Bílého domu a Kongresu, kteří by se chtěli po odchodu ze služeb státu stát lobbisty

Donald Trump a Barrack ObamaDonald Trump a Barrack Obamaautor: profimedia.cz

6) Doživotní zákaz pro úředníky Bílého domu, kteří by chtěli pracovat pro zahraniční vlády

7) Zákaz shromažďování finančních prostředků zahraničními lobbisty pro prezidentské kampaně v USA

8) Zrušení dohody v rámci takzvaného Transpacifického partnerství, která se týká zejména volného obchodu v Tichomoří

9) Označení Číny za manipulátora s vlastní měnou

10) Zahájení prací na likvidaci „zneužívání“ v zahraničním obchodě

11) Uvolnění překážek, které brání stavbě páteřního ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států

12) Zrušení amerických plateb do programu OSN pro klimatickou změnu

13) Konec války vedené proti uhlí

14) Zrušení zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy, takzvané Obamacare

15) Zahájení nových jednání o severoamerické zóně volného obchodu NAFTA

16) Odstranění „kriminálních ilegálních imigrantů“

17) Zrušení některých neústavních kroků

18) Doplnění volných míst v Nejvyšším soudu USA

19) Zrušení federálních plateb pro města, která jsou otevřená imigrantům

20) Konec imigrace z regionů „náchylných“ k terorismu

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744