Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

270 000 nových uprchlíků. Syrské a ruské bombardéry vyrobily další humanitární katastrofu

270 000 nových uprchlíků. Syrské a ruské bombardéry vyrobily další humanitární katastrofu

Na 270 tisíc Syřanů už z povstaleckých území na jihu země vyhnaly bombardéry damašské vlády a ruské armády. Uprchlíci se uchýlili k hranicím s Jordánskem a Izraelem, kde uvízli. Ani jeden ze zmíněných států je na své území nevpustí. Jordánské i izraelské noviny zato denně přinášejí zprávy o dobročinných sbírkách a státní pomoci, které mají ulehčit běžencům živořícím bez vody a v otřesných hygienických podmínkách.

„Moje žena je těhotná. Bojím se, že začne rodit tady. Kdo jí pak pomůže?“ rozhlíží se Ajmán Homsí po vyprahlém poli. „Není tu ani voda, ani jídlo. Ani stín, kde by se člověk mohl schovat před sluncem,“ svěřil se pětadvacetiletý uprchlík agentuře AFP na syrsko-jordánské hranici. Ajmána, jeho ženu a dalších 270 tisíc civilistů vyhnaly z jejich domovů vzdušné útoky syrských a ruských vojáků.

Mapa Sýrie (3. 7. 2018)Mapa Sýrie (3. 7. 2018)autor: Info.cz

Režim Bašára Asada začal v polovině června s ruskou pomocí dobývat jednu z posledních rebelujících enkláv, která se nachází na jihozápadě země, tedy v sousedství Jordánska a Golanských výšin, které okupuje Izrael. Část povstalců se vzdala, jiní ale ruskou nabídku na mír odmítli s tím, že je ponižující. A jak tedy vypadá kremelský mír pro Sýrii? „Rebelové se musejí vzdát všech zbraní a celé území vrátit pod Asadovu kontrolu. A každý, kdo teď nosí zbraň, by šel před soud,“ popsal moskevské požadavky pro agenturu AP zástupce povstalců Ibráhím Džabaví.

V tomto regionu dosud vládnou (většinou) domácí a umírnění rebelové, kteří se moci chopili krátce po revoluci proti damašskému režimu. Výjimkou je oblast, kterou nezávisle na ostatních povstalcích kontrolují zbytky extremistů z Islámského státu.

Krátce poté, co anti-asadovští bojovníci ruské podmínky nepřijali, přišla drsná odveta. Počet mrtvých lze nyní jen těžko odhadnout: provládní letci zabili zřejmě stovky osob. Další muži se ztratili poté, co Asadovi lidé dorazili do vesnic, jejíž obránci se vzdali. Na cestu do bezpečí příhraničního pásma se podle nejnovějších odhadů vydalo na 270 tisíc nových uprchlíků. Toto území přitom od loňska patřilo k takzvaným bezpečným zónám, za jejichž nedotknutelnost se zaručila také Moskva, jejíž letci právě teď region zasypávají bombami.

Izrael a Jordánsko říkají: Plyšáky ano, bezpečí ne

Situace běženců je hrozivá už teď, může se ale ještě zkomplikovat. Prchající civilisté jsou z jedné strany tlačeni vládními vojáky a ruskými nálety, cestou k hranici se navíc mohou střetnout s teroristy z Islámského státu. A azyl, i když třeba jen dočasný, u jordánských a izraelských sousedů nedostanou – ani jeden ze států je u sebe nechce.

„Naše země je připravena poskytnout jakoukoliv humanitární pomoc civilistům, ženám i dětem. Na naše území ale nevpustíme žádné uprchlíky,“ uvedl ministr obrany židovského státu Avigdor Lieberman. Pro upřesnění: běženci došli k linii mezi Sýrií a tou částí Golanských výšin, které Izrael od roku 1967 okupuje, tedy nikoli na hranici samotného židovského státu. Technicky vzato jsou Damašek a Tel Aviv právě i kvůli sporu o Golany, které předtím patřily k Sýrii, stále ve válce.

Izraelská média denně přinášejí seznamy materiálu, který židovský stát uprchlíkům za plotem poskytuje. Web The Times of Israel detailně informuje o tom, jak její vojáci během páteční operace přinesli běžencům 300 stanů, 13 tun jídla, 15 tun dětské výživy, tři palety léčiv plus 30 tun oblečení a bot. Izraelci zpoza hranice pak pro děti sbírají panenky a hračky vůbec. „Jsou to sousedé, proto je naší lidskou i náboženskou povinností pomoci jim v nouzi,“ komentoval charitativní sběr humanitárního materiálu pro syrské uprchlíky Eli Malka, lídr izraelských osadníků z Golan.

Také jordánská média hojně referují o darech běžencům, kteří se tísní nedaleko ostnatého drátu. Dobrovolníci v celonárodní sbírce vybírali kromě jiného textil a potravu pro nejmenší běžence. „Je naší národní povinností nenechat bratry na holičkách,“ řekl stanici Al-Džazíra jeden z organizátorů kampaně Husajn Smádí. K této povinnosti se ovšem přihlásila i mluvčí jordánské vlády, která slíbila „pomoc strádajícím“.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1