270 000 nových uprchlíků. Syrské a ruské bombardéry vyrobily další humanitární katastrofu | info.cz

Články odjinud

270 000 nových uprchlíků. Syrské a ruské bombardéry vyrobily další humanitární katastrofu

Na 270 tisíc Syřanů už z povstaleckých území na jihu země vyhnaly bombardéry damašské vlády a ruské armády. Uprchlíci se uchýlili k hranicím s Jordánskem a Izraelem, kde uvízli. Ani jeden ze zmíněných států je na své území nevpustí. Jordánské i izraelské noviny zato denně přinášejí zprávy o dobročinných sbírkách a státní pomoci, které mají ulehčit běžencům živořícím bez vody a v otřesných hygienických podmínkách.

„Moje žena je těhotná. Bojím se, že začne rodit tady. Kdo jí pak pomůže?“ rozhlíží se Ajmán Homsí po vyprahlém poli. „Není tu ani voda, ani jídlo. Ani stín, kde by se člověk mohl schovat před sluncem,“ svěřil se pětadvacetiletý uprchlík agentuře AFP na syrsko-jordánské hranici. Ajmána, jeho ženu a dalších 270 tisíc civilistů vyhnaly z jejich domovů vzdušné útoky syrských a ruských vojáků.

Mapa Sýrie (3. 7. 2018)Mapa Sýrie (3. 7. 2018)autor: Info.cz

Režim Bašára Asada začal v polovině června s ruskou pomocí dobývat jednu z posledních rebelujících enkláv, která se nachází na jihozápadě země, tedy v sousedství Jordánska a Golanských výšin, které okupuje Izrael. Část povstalců se vzdala, jiní ale ruskou nabídku na mír odmítli s tím, že je ponižující. A jak tedy vypadá kremelský mír pro Sýrii? „Rebelové se musejí vzdát všech zbraní a celé území vrátit pod Asadovu kontrolu. A každý, kdo teď nosí zbraň, by šel před soud,“ popsal moskevské požadavky pro agenturu AP zástupce povstalců Ibráhím Džabaví.

V tomto regionu dosud vládnou (většinou) domácí a umírnění rebelové, kteří se moci chopili krátce po revoluci proti damašskému režimu. Výjimkou je oblast, kterou nezávisle na ostatních povstalcích kontrolují zbytky extremistů z Islámského státu.

Krátce poté, co anti-asadovští bojovníci ruské podmínky nepřijali, přišla drsná odveta. Počet mrtvých lze nyní jen těžko odhadnout: provládní letci zabili zřejmě stovky osob. Další muži se ztratili poté, co Asadovi lidé dorazili do vesnic, jejíž obránci se vzdali. Na cestu do bezpečí příhraničního pásma se podle nejnovějších odhadů vydalo na 270 tisíc nových uprchlíků. Toto území přitom od loňska patřilo k takzvaným bezpečným zónám, za jejichž nedotknutelnost se zaručila také Moskva, jejíž letci právě teď region zasypávají bombami.

Izrael a Jordánsko říkají: Plyšáky ano, bezpečí ne

Situace běženců je hrozivá už teď, může se ale ještě zkomplikovat. Prchající civilisté jsou z jedné strany tlačeni vládními vojáky a ruskými nálety, cestou k hranici se navíc mohou střetnout s teroristy z Islámského státu. A azyl, i když třeba jen dočasný, u jordánských a izraelských sousedů nedostanou – ani jeden ze států je u sebe nechce.

„Naše země je připravena poskytnout jakoukoliv humanitární pomoc civilistům, ženám i dětem. Na naše území ale nevpustíme žádné uprchlíky,“ uvedl ministr obrany židovského státu Avigdor Lieberman. Pro upřesnění: běženci došli k linii mezi Sýrií a tou částí Golanských výšin, které Izrael od roku 1967 okupuje, tedy nikoli na hranici samotného židovského státu. Technicky vzato jsou Damašek a Tel Aviv právě i kvůli sporu o Golany, které předtím patřily k Sýrii, stále ve válce.

Izraelská média denně přinášejí seznamy materiálu, který židovský stát uprchlíkům za plotem poskytuje. Web The Times of Israel detailně informuje o tom, jak její vojáci během páteční operace přinesli běžencům 300 stanů, 13 tun jídla, 15 tun dětské výživy, tři palety léčiv plus 30 tun oblečení a bot. Izraelci zpoza hranice pak pro děti sbírají panenky a hračky vůbec. „Jsou to sousedé, proto je naší lidskou i náboženskou povinností pomoci jim v nouzi,“ komentoval charitativní sběr humanitárního materiálu pro syrské uprchlíky Eli Malka, lídr izraelských osadníků z Golan.

Také jordánská média hojně referují o darech běžencům, kteří se tísní nedaleko ostnatého drátu. Dobrovolníci v celonárodní sbírce vybírali kromě jiného textil a potravu pro nejmenší běžence. „Je naší národní povinností nenechat bratry na holičkách,“ řekl stanici Al-Džazíra jeden z organizátorů kampaně Husajn Smádí. K této povinnosti se ovšem přihlásila i mluvčí jordánské vlády, která slíbila „pomoc strádajícím“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud