Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

Spojené státy začaly v Jižní Koreji rozmisťovat části protiraketového štítu, který má čelit aktivitám severokorejského režimu. Maďarsko znovu omezilo pohyb migrantů na svém území. A v Ženevě začal 87. mezinárodní autosalon. Co ze zahraničního dění se vyplatí sledovat?

USA začaly v Jižní Koreji stavět protiraketový štít

Spojené státy začaly v Jižní Koreji rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD. Stalo se tak jen den po dalším severokorejském testu balistických raket. Americký záměr na vybudování protiraketového štítu kritizovaly Rusko i Čína. Ta dokonce pohrozila, že proti němu přijme protiopatření a USA a Jižní Korea ponesou následky. Moskva a Peking se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity. Americký ministr obrany James Mattis však prohlásil, že štít má sloužit jen proti severokorejské hrozbě a žádná jiná země si kvůli němu nemusí dělat obavy. Soul a Washington počítají s tím, že systém THAAD by měl být plně funkční do konce tohoto roku.

Maďarsko zpřísnilo pravidla pro uprchlíky

Maďarský parlament schválil zákon umožňující omezovat svobodu pohybu migrantů. Ti budou po vstupu do země v pohraničí zadržováni v uprchlických táborech až do definitivního vyřízení jejich žádostí o azyl. Tzv. tranzitní zóny budou moci opustit jedině směrem do Srbska a Chorvatska. Policie zároveň dostane pravomoc vracet za hranice jakéhokoliv migranta, který bude v Maďarsku nelegálně a bude na jeho území zjištěn. Podobný systém muselo Maďarsko zrušit v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva. OSN nový zákon opětovně odsuzuje.

Začal autosalon v Ženevě

V Ženevě začal 87. mezinárodní autosalon. Představí celkem 900 vozů, z toho 150 světových a evropských výstavních premiér. Škoda Auto si na hlavní evropskou výstavu první části roku připravila celkem sedm světových premiér, například modernizovanou Octavii nebo Rapid. Automobilka by navíc mohla od vedení koncernu Volkswagen získat zakázku na vývoj nové platformy, na jejímž základě by vznikaly malé vozy pro rozvojové trhy, například pro Indii. Finální rozhodnutí má padnout v nejbližší době.

Novinky škodovky jsme pro vás zaznamenali i na video: podívejte se na novou nejsilnější Octavii a model Kodiaq.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1