Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

Na Islandu se rozhodli skoncovat s platovou nerovností mezi muži a ženami, Islámský stát vtrhl do vojenské nemocnice a Evropská unie hrozí nesolidárním státům, jež nechtějí přijímat uprchlíky, že jim bude krátit unijní prostředky. Co se právě teď vyplatí sledovat? 

Na Islandu má skončit platová nerovnost mužů a žen

Islandské soukromé i státní společnosti s více než 25 zaměstnanci budou jako první na světě muset prokazovat, že za stejnou práci také stejně platí. Dnes to u příležitosti Mezinárodního dne žen oznámila tamější vláda. Platová nerovnost mezi pohlavími má na Islandu skončit nejpozději v roce 2022. Certifikáty, že platí všem stejně bez ohledu na pohlaví, rasu, národnost nebo sexuální orientaci, zavedli už i jinde ve světě, například v americkém státu Minnesota. Island bude ale první, kde takový certifikát bude povinný pro soukromé i státní společnosti.

Islámský stát opět udeřil

Útok stoupenců samozvaného Islámského státu na vojenskou nemocnici v afghánském Kábulu skončil tragédií. Mrtvých je přes 30 a nejmíň 50 lidí bylo zraněno. Ozbrojenci převlečení za lékaře do nemocnice vtrhli hned ráno. Následovala šestihodinová bitva s bezpečnostními silami, které všechny útočníky zlikvidovaly.

Visegrádské čtyřce hrozí kvůli nepřijímání uprchlíku krácení peněz z EU

Rakouský kancléř Christian Kern požaduje citelné krácení unijních prostředků pro členské země EU, které budou nadále odmítat přijímání uprchlíků. Opatření by postihlo zejména země visegrádské čtyřky, jejímž členem je kromě Česka i Maďarsko, Polsko a Slovensko. Český ministr vnitra Milan Chovanec označil návrh za nesmyslný.