3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

Předseda Evropské rady Donald Tusk čelí trestnímu oznámení. Kvůli vyšetřování nehody vládního letounu u Smolenska ho na něj podal polský ministr obrany. Turecký prezident už není v Německu vítaný a USA s Velkou Británií zakazují občanům některých zemí pronášet na palubu letadla elektroniku. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Polský ministr obvinil Tuska ze zrady

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz podal trestní oznámení na bývalého polského premiéra a nynějšího předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Podezírá ho z „diplomatické zrady“. Té se podle jednoho z nejbližších spojenců Jaroslawa Kaczyńského dopustil v souvislosti s vyšetřováním pádu polského vládního letounu v dubnu 2010 u ruského Smolenska. V něm zahynul tehdejší prezident a Kaczyńského bratr Lech. Macierewicz tvrdí, že Tusk uzavřel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nelegální dohodu v neprospěch Polska. Ruské vyšetřování označilo za viníky piloty letounu, část příznivců vládnoucí strany Právo a spravedlnost ale věří, že pád byl výsledkem atentátu a polsko-ruského spiknutí. Tuskovi by v případě usvědčení mohlo hrozit až deset let vězení.

Erdogan není v Turecku vítaný

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan není v Německu vítaný. V reakci na Erdoganovy výroky to pronesl místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier. Erdogan označil Evropu za fašistickou a oznámil, že po referendu, v němž budou Turci v dubnu rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu, přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií. Německá média informovala, že Erdogan plánuje ještě v březnu Německo navštívit, aby apeloval na zhruba 1,4 milionu tureckých imigrantů, kteří mohou volit, aby ústavní změny v referendu podpořili. Podle Bouffiera by však taková návštěva vyvolala vážná bezpečnostní rizika.

Američané a Britové zakázali elektroniku v letadlech

Americké úřady zakázaly pasažérům devíti leteckých společností převážně z muslimských zemí brát do letadel elektroniku větší než mobilní telefon. Opatření postihne lidi mířící do USA z vybraných letišť v Jordánsku, Egyptě, Turecku, Saúdské Arábii, Kuvajtu, Maroku, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cestující budou muset zařízení umístit do zavazadel přepravovaných mimo kabinu letadla. Podle listu Washington Post jde o reakci na informace zpravodajských služeb, že by se v nich teroristé mohli pokusit pronést na palubu výbušniny. S podobným zákazem přišla krátce poté i Británie, kde se omezení týká letů ze šesti zemí (Turecko, Libanon, Jordánsko, Saúdská Arábie, Egypt a Tunisko).

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.