3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci, které se dějí ve světě právě teď

Petrohradským metrem otřásla odpoledne exploze, výbuch nastal jen krátce před tím, než se ve městě sešel ruský prezident Vladimir Putin s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Mezi Londýnem a Bruselem vznikl první větší spor kvůli brexitu a Srbsko zná jméno prezidenta. Co se dnes ve světě děje?

Útok v petrohradském metru

V jednom z vagónů v petrohradském metru vybuchla bomba. Podle svědectví zemřelo nejméně 10 lidí a desítky dalších byly zraněny. Agentura Interfax uvedla, že výbušnina byla podomácku vyrobená a naplněná střepinami, aby se znásobil ničivý účinek. Před dnešní explozí v petrohradském metru byla v jiné stanici nalezena podomácku vyrobená bomba, která nevybuchla. Policisté později podle ruského Národního protiteroristického výboru (NAK) trhavinu zneškodnili. Ze dvou dalších stanic podle médií přišly zprávy o podezřelých předmětech. Bezpečnostní kamery údajně zachytily útočníka. Nálož prý byla uložena v aktovce. Na snímcích, které publikovala některá ruská média, je štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy. Výbuch nastal jen krátce před tím, než se ve městě sešel prezident Vladimir Putin s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Zda spolu události nějak souvisí, není prozatím jasné.

První větší spor o brexitu kvůli Gibraltaru

Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo dnes kritizoval předsedu Evropské rady Donalda Tuska, že chce dát Španělsku právo veta při rozhodování o budoucnosti vztahů této britské enklávy s EU po odchodu Británie z unie. Budoucnost Gibraltaru, který sousedí se Španělskem, se stala prvním významnějším konfliktním bodem začínajících rozhovorů mezi Londýnem a Bruselem o brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová dnes uvedla, že Británie počká do konce tohoto měsíce, až bude znám definitivní postoj EU k otázce Gibraltaru.

Už v prvním kole prezidentských voleb si zvolilo Srbsko prezidenta

Dosavadní srbský premiér Aleksandar Vučić byl v nedělních volbách zvolen novým srbským prezidentem. Oznámila to dnes srbská volební komise po sečtení výsledků z 91 procent okrsků. Se ziskem 55,13 procenta vyhrál Vučić už v prvním kole voleb. Do úřadu prezidenta má nastoupit 31. května. Sedmačtyřicetiletý právník Vučić, který je od dubna 2014 předsedou srbské vlády, vede nejsilnější politickou formaci v zemi, Srbskou pokrokovou stranu (SNS). Bývalý ultranacionalista se prezentuje jako proevropský politik, usiluje ale i o sblížení s Ruskem, které také krátce před volbami navštívil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud