Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker možná odejde z čela Evropské komise dříve, než se původně očekávalo. V Barceloně policisté za dramatických okolností stříleli po kamionu, který se řítil v protisměru s nebezpečným nákladem, a izraelský voják dostal za zastřelení Palestince ležícího na zemi 18 měsíců. Co přinesl dnešek ve světě?

Juncker na odchodu

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker by z čela Evropské komise mohl odejít dříve než na konci pětiletého mandátu. Podle italského deníku La Repubblica dokonce už příští měsíc. Juncker zvažuje odchod kvůli neúspěchu při prosazování svojí vize fungování EU. Je přitom fakt, že sám čelí dlouhodobě kritice. Lucemburčana, který Komisi vede od roku 2014, by mohl nahradit jeden z jeho dosavadních místopředsedů Fin Jyrki Katainen nebo Nizozemec Frans Timmermans.

Drama v Barceloně

Policisté v Barceloně stříleli na řidiče nákladního auta, který jel obrovskou rychlostí a v protisměru. Střela, která zasáhla kabinu, ho nakonec přinutila zastavit. Muž vezl lahve se stlačeným plynem, které mohly v případě nárazu začít hořet. Podle médií byl šoférem 33letý Švéd pod vlivem drog. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido prohlásil, že o teroristický útok s nejvyšší pravděpodobností nešlo.

18 měsíců pro izraelského vojáka

Izraelský voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince, odešel od soudu s trestem 18 měsíců vězení. Prokurátor pro něj ve sledovaném případu žádal tři až pět let. Za zabití jinak hrozí v Izraeli až dvacetiletý trest. Palestinská autonomie označila trest za příliš nízký. Desítky demonstrantů před vojenským soudem naopak požadovaly, aby byl Azaria osvobozen. Soud podle izraelských médií přihlédl k jeho dosavadní bezúhonnosti, ačkoli před soudem voják nevyjádřil nad svým činem lítost.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744