Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

V čele Evropské rady zůstane Donald Tusk, státy EU ho v Bruselu hladce podpořily a nic na tom nezměnil ani vzdor Polska. Jeho vláda si z tématu udělala vnitropolitickou záležitost a hrozila, že spory můžou zablokovat celý summit. Co dalšího přinesl dnešek?

Tusk v čele Evropské rady zůstane

Země Evropské unie na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Proti tomu, aby bývalý polský premiér Tusk v EU dále zastával vrcholnou funkci, ostře vystupovala nynější polská vláda premiérky Beaty Szydlové a země nakonec byla jediná proti. Důvodem odporu Varšavy jsou staré spory i obavy tamního kabinetu, že by Tusk mohl do budoucna představovat atraktivního lídra polské opozice.

Obavy německé diplomacie

Německo se obává nových zbrojních závodů v Evropě. Podle agentury TASS to v Moskvě řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Máme obavu, že v Evropě může vzniknout nová spirála zbrojních závodů,“ řekl. Agentura DPA v této souvislosti připomněla, že Severoatlantická aliance v reakci na ukrajinskou krizi a na roli Ruska v ní rozmístila v Polsku a v pobaltských státech - Estonsku, Litvě a Lotyšsku - na 4 000 vojáků. Na druhé straně hranice mezitím Moskva rozestavila desítky tisíc vojáků.

Migrace z Mexika

Počet imigrantů, kteří do Spojených států nelegálně přicházejí z Mexika, klesl od ledna do února o 40 procent. Uvedl to ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Donald Trump po lednovém nástupu do funkce potvrdil, že migrační politika bude jedním z hlavních bodů jeho programu. Proud imigrantů z Mexika poměřovaný počtem zadržených na jižní hranici klesl z 31 578 na 18 762 osob, uvedl ministr Kelly. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1