Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

Zaměstnavatelé v Evropské unii mohou v práci zakázat například muslimské šátky, rozhodl Evropský soudní dvůr. Eskaluje konflikt mezi Tureckem a Nizozemskem kvůli zakázané agitaci tureckých politiků mezi jejich krajany v zahraničí. Odchod Britů z Evropské unie je na spadnutí, bouří se ale Skotsko, které chce zachovat volný obchod, případně zvažuje nové referendum o nezávislosti. Co dalšího se ve světě děje právě teď?

 

Zelená pro zákaz šátků

Zaměstnavatelé mohou zakázat nošení viditelných náboženských symbolů, tedy i muslimských šátků. Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr a verdikt se tak vztahuje na všechny země Evropské unie, není ale závazný. Soud řešil případ dvou muslimek z Belgie a Francie, které právě kvůli šátku přišly o práci. Argumenty, že jim šátek nevadí při výkonu zaměstnání, soud neuznal. Náboženské symboly podle rozsudku mohou vadit, pokud se podnik snaží vystupovat neutrálně vůči svým zákazníkům. Uznal přesto, že zákaz může být diskriminující, pokud by zaměstnavatel zvýhodňoval třeba jiné náboženství.

Nizozemsko versus Turecko

Atmosféra v Nizozemsku houstne. Země se chystá na zítřejší parlamentní volby, jejichž favoritem zůstává populistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse vymezující se především vůči muslimům a Evropské unii. V předvečer voleb navíc Nizozemsko čelí diplomatické roztržce s Tureckem, které se na něj rozhodlo uvalit sankce. Podle premiéra Marka Ruuteho je situace bizarní, navíc prý jeho země má více důvodů, proč by rozhořčení mělo být naopak ze strany Nizozemska směrem k Turkům. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu přitvrdil ve svých slovních výpadech vůči Nizozemcům a obvinil je například z podílu na vraždách v bosenské Srebrenici.

Brexit může začít

Britská vláda nadále počítá se startem brexitu na konci března, potvrdila premiérka Theresa Mayová. Zákon, který odchod Velké Británie ze struktur Evropské unie umožní, přijaly obě parlamentní komory. Královna Alžběta II. by ho měla podepsat v nejbližších dnech. Šéfka vlády ještě bude jednat se skotskou premiérkou Sturgeonovou, která v pondělí vyzvala k uspořádání dalšího referenda o nezávislosti Skotska. Skotové většinově souhlasili se setrváním v Evropské unii a nyní požadují například zachování volného trhu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744