Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Britským Manchesterem v noci na dnešek otřásly výbuchy. V okolí koncertní haly zemřelo nejméně 22 lidí, dalších 59 je zraněných. Podle policie šlo o teroristický útok, na místě se podle všeho odpálil sebevražedný atentátník. Co dalšího se děje ve světě?

Výbuch v Manchesteru

Nejméně 22 lidí zemřelo při výbuchu po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v britském Manchesteru. Dalších 59 je zraněných. Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. Na vině ho má pravděpodobně sebevražedný atentátník, který se na místě odpálil výbušninou. O jeho identitě zatím policie mlčí. Britské strany už kvůli incidentu přerušily volební kampaň.

Úřady zjišťují, jestli v Manchesteru zemřeli Češi

Česká diplomacie zatím nemůže stoprocentně vyloučit to, že mezi oběťmi či zraněnými noční exploze v anglickém Manchesteru jsou i čeští občané. Diplomaté prostřednictvím svého velvyslanectví v Londýně i honorární konzulky v Manchesteru průběžně zjišťují bližší informace a jsou ve spojení také s metropolitní policií v Manchesteru.

 

Trump se sejde s vůdcem Palestiny

Americký prezident Donald Trump pokračuje ve své první zahraniční cestě. Dnes se sejde s palestinským vůdcem. Mahmúdem Abbásem. Očekává se, že tématem rozhovoru bude mírový proces mezi Izraelem a Palestinci. Trump již v pondělí při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyzval k oživení mírových snah. Prohlásil také, že v procesu usmíření mezi Palestinci a Izraelci vidí nové možnosti, které dosud neexistovaly. Odpoledne pak odletí do Itálie, kde se sejde s italským prezidentem Sergiem Mattarellou, premiérem Paolem Gentilonim a bude mít audienci u papeže Františka ve Vatikánu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1