Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump v průběhu čtvrtka v rámci své první zahraniční cesty, do níž zahrnul hned několik států, navštíví belgickou metropoli. V Bruselu se poprvé od svého nástupu do úřadu setká s čelními představiteli Evropské unie. Co nového dále přináší aktuální světové dění?

Donald Trump v Bruselu

Republikánský prezident se poprvé sejde se špičkami Evropské unie, jmenovitě se šéfy Evropské rady Donaldem Tuskem a Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jednání pomůže poodhalit více o možnostech vzájemné euroatlantické spolupráce do budoucna. K části schůzky se rovněž připojí šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Řešit by se měla politická spolupráce ve světě včetně přístupu k Rusku, kooperace v bezpečnosti a boji s terorismem, problematika sdílení dat nebo nyní zmrazené vyjednávání o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Vyšetřování útoku v Manchesteru

Ve Velké Británii nadále na plné obrátky běží vyšetřování pozadí pondělního teroristického útoku v Manchesteru, kdy po výbuchu nálože po koncertě zpěvačky Ariany Grande přišlo o život dvaadvacet lidí, a desítky dalších byly zraněny. Policie zadržela už sedm lidí, jednu ženu ale krátce na to bez obvinění zase propustila. Podle britského deníku The Independent policie při zatýkání nalezla také další výbušniny, dvě nálože řízeně odpálila. BBC pak informuje, že se bude premiérka Theresa Mayová zabývat fotografiemi použité výbušniny z místa tragédie a způsobem, jak se stalo, že unikly do amerických médií.

Rusko prý řešilo vliv na Trumpa

Americký deník The New York Times tvrdí s odvoláním na americké tajné služby, že ruské politické špičky řešily možnosti, jak prostřednictvím jeho poradců Michaela Flynna a Paula Manaforta ovlivnit tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Rusové podle deníku, který se odvolává na tři současné a bývalé americké činitele s vazbami na tajné služby, jež tyto informace měly získat v průběhu loňského léta, věřili, že mohou Manaforta i Flynna využít k tomu, aby utvářeli Trumpův názor na Rusko. Někteří činitelé se podle získaných diskuzí vychloubali, jak moc dobře Flynna znají, jiní pak hovořili o tom, že by jako páku bylo možné použít někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, se kterým kdysi Manafort úzce spolupracoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1