Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Itálii dnes startuje dvoudenní summit skupiny nejvyspělejších světových ekonomik G7. Pozornost zde bude upřena především na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se s ostatními lídry rozchází například v otázce globálního oteplování nebo vztahu k Rusku a trnem v oku jsou i jeho ochranářské tendence v ekonomice. Jaké další zprávy ze světa se dnes vyplatí sledovat?

V Itálii začíná dvoudenní summit zemí G7

V jihoitalské Taormině dnes začíná dvoudenní summit skupiny nejvyspělejších světových ekonomik G7. Světoví lídři budou jednat o boji proti terorismu, klimatických změnách, mezinárodním obchodu, migraci nebo otázce hospodářského rozvoje Afriky, z níž do Evropy míří mnoho převážně ekonomických migrantů. Pozornost bude upřena hlavně na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se rozchází v názorech s ostatními vrcholnými představiteli u řady témat. Trump má vstřícnější vztah k Rusku, naopak odmítavěji se staví k boji proti globálnímu oteplování, k redukci využívání fosilních paliv a kladně není hodnocena ani jeho ochranářská tendence v ekonomice.

Policie v Manchesteru zatkla kvůli útoku desátého muže

Policie v Manchesteru oznámila, že v rámci vyšetřování pondělního teroristického útoku, při kterém zahynulo 22 lidí, zadržela dalšího podezřelého. Počet zatčených tak stoupl na deset. K nejnovějšímu zadržení došlo dnes ráno ve čtvrti Moss Side, která leží v centru města. Ve vazbě podle agentury Reuters setrvává osm lidí – jeden muž a žena byli propuštění bez vznesení obvinění. Šéf manchesterské policie Ian Hopkins ve čtvrtek oznámil, že dosavadní zatčení ve snaze rozkrýt možnou teroristickou síť zodpovědnou za útok jsou „významná“ a razie budou pokračovat i nadále.

FBI vyšetřuje i Trumpova zetě a poradce Kushnera

Podle amerických médií má FBI v rámci vyšetřování údajného ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v hledáčku také Trumpova zetě a poradce Jareda Kushnera. Vyšetřovatelé FBI si myslí, že Kushner má důležité informace týkající se vyšetřování, uvedla televize NBC. Upřesnila, že to neznamená, že by manžel Ivanky Trumpové byl podezřelý ze spáchání nějakého deliktu či zločinu. Podle listu The Washington Post se vyšetřovatelé zajímají o řadu schůzek, jichž se Kushner zúčastnil, jakož i o povahu jeho kontaktů s Ruskem. Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním jde o schůzky s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem nebo s jedním ruským bankéřem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1