Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Severokorejský režim potvrdil, že v pondělí otestoval další ze svých balistických střel. Informaci takřka ihned po zkoušce rakety přinesla v pondělí jihokorejská tisková agentura Jonhap, významní světoví státníci test odsoudili. Co dalšího významného se v úterý děje ve světě?

Test balistické střely

KLDR potvrdila pondělní test balistické střely, o kterém v jednodenním předstihu informovala Jižní Korea. Podle severokorejské agentury KCNA byla zkouška, které prý osobně přihlížel Kim Čong-un úspěšná. Střela po 450 kilometrech dopadla do moře, do japonských vod. KCNA dále tvrdí, že severokorejský diktátor v souvislosti s testem prohlásil, že „by to byl velký skok kupředu. kdybychom poslali Yankeeům větší dárkový balíček“.

Otevírací doba v Německu

Německým obchodním domům a velkým řetězcům se nelíbí tamní nedělní zákaz prodeje a apelují na změnu zákona. Jejich hlavním argumentem je skutečnost, že internetových obchodů se takový zákaz netýká a právě v neděli často dosahují nejlepších čísel z celého týdne. Kamenné prodejny se tak cítí být diskriminovány. V současnosti o povolení či zákazu prodeje rozhodují jednotlivé spolkové země. Řetězce ohlásily v pondělí založení nové iniciativy, jejímž cílem je získání svobody rozhodování o nedělním prodeji. Záměrem nicméně podle listu Die Welt není mít otevřeno všech 52 nedělí v roce. „Zákazníci, zaměstnanci a obchodníci jsou dostatečně svéprávní k tomu, aby se sami rozhodli, zda chtějí v neděli nakupovat, pracovat či prodávat,“ uvedl šéf řetězce obchodních domů Karstadt Stephan Fanderl. Proti nedělnímu prodeji se dlouhodobě staví odborové organizace a církevní představitelé, píše Die Welt na svých internetových stránkách.

Trump po výzvě odsoudil útok

Až poté, co byl k takovému kroku americký prezident vyzván prostřednictvím internetové výzvy, k níž se připojily desetitisíce lidí, odsoudil americký prezident Donald Trump páteční útok v Portlandu, kdy útočník ubodal dva muže, kteří se před ním zastali muslimských dívek. „Páteční útoky z Portlandu jsou nepřijatelné. Oběti se postavily nenávisti a netoleranci. Modlíme se za ně,“ uvedl Trump na oficiálním twitterovém účtu, který má výrazně nižší sledovanost než jeho častěji používaný účet osobní. Trump, který v loňské kampani nešetřil ostře protimuslimskou rétorikou a hovořil o zákazu vstupu muslimů do Spojených států, v posledních dnech v souvislosti se svou návštěvou Saúdské Arábie prohlášení zmírnil. Kritici mu vyčítají, že přispěl k rostoucí nevraživosti vůči vyznavačům islámu v USA. Páteční incident v příměstském vlaku v Portlandu má podle policie na svědomí pětatřicetiletý Jeremy Joseph Christian, který urážel a obtěžoval dvě mladé muslimky, z nichž jedna měla na hlavě šátek. Dívek se zastali tři muži, dva z nich útočník ubodal, třetí skončil v nemocnici.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1