Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Při explozi nálože v afghánském Kábulu zahynulo 90 lidí, další stovky byly zraněny. Americký prezident Donald Trump nejspíše odstroupí od pařížské klimatické dohody. Co dalšího se právě teď děje ve světě?

V afghánském Kábulu explodovala nálož, zemřelo 90 lidí

Bilance pumového útoku v afghánském Kábulu stoupla na 90 mrtvých a dalších 400 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AP. Nálož, která byla zřejmě umístěná v cisterně na vodu, explodovala ve vládní a diplomatické čtvrti nedaleko německého velvyslanectví. K útoku, který patří mezi nejhorší v hlavním městě Afghánistánu, se zatím nikdo nepřihlásil a úřady si zatím ani nejsou jisté, co nebo kdo přesně měl být jeho terčem. Útok se odehrál v přísně střežené čtvrti v centru města, kde se kromě zahraničních ambasád nachází také prezidentský palác a sídlo mise NATO.

Trump nejspíše zruší pařížskou klimatickou dohodu

Prezident Spojených států Donald Trump se rozhodl odstoupit od pařížské dohody z roku 2015, která je celosvětovým ujednáním o ochraně klimatu. Ve středu o tom informovala zpravodajská agentura Axios s odvoláním na dva zdroje, které jsou s Trumpovým verdiktem obeznámeny. Trumpův tým, jehož součástí je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, nyní podle Axios zvažuje, jakým způsobem od dohody odstoupit. Pařížský dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval americký senát, není pro USA právně závazná, republikán Trump ji tedy může podle své vůle vypovědět.

OLAF chce ještě letos uzavřít šetření kolem Čapího hnízda

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) předpokládá, že své vyšetřování ohledně dotací pro farmu Čapí hnízdo uzavře do konce letošního roku, řekl šéf úřadu Giovanni Kessler. O podrobnostech vyšetřování, které úřad vede, Kessler hovořit nechtěl. Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do koncernu Agrofert někdejšího vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1