Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Zástupci Číny a Evropské unie budou jednat o klimatických změnách, obchodních vztazích i migraci. Konzervativní britská premiérka Theresa Mayová a její labouristický protivník Jeremy Corbyn budou čelit otázkám diváků v předvolebním speciálu. Co dalšího se dnes ve světě bude dít? 

Čína a EU budou jednat o obchodu i o klimatu

Po čtvrteční slavnostní večeři se dnes v Bruselu odehraje hlavní jednání vrcholné schůzky mezi Evropskou unií a Čínou. Hlavními tématy k diskusi bude obchodní problematika, boj s klimatickými změnami a migrace. Evropskou unii budou reprezentovat předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk, Čína bude na v pořadí už 19. společném summitu zastoupena premiérem Li Kche-čchiangem, přítomní budou i další čínští ministři. Závěrem schůzky má být přijetí společného prohlášení a dalšího dokumentu, který se bude týkat klimatických změn a čistých energií.

Mayová a Crobyn se střetnou ve volebním speciálu

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová a labouristický vůdce Jeremy Corbyn budou každý zvlášť čelit otázkám diváků televize BBC ve volebním speciálu. Mayová se tak bude snažit zastavit propad volebních preferencí, který její stranu před nadcházejícími volbami ohrožuje. Průzkum agentury Kantar přisoudil konzervativcům 43 procent a labouristům 33 procent. Rozdíl tedy podle něj činí deset procentních bodů. Agentura SurveyMonkey zveřejnila průzkum, podle nějž je však rozdíl mezi stranami šestiprocentní a podle ankety společnosti YouGov se náskok vládní strany snížil dokonce jen na tři procenta. Levicová opozice by podle ní získala 38 procent hlasů a premiérčina strana 41 procent.

Německý parlament chce zakázat dětská manželství

Německý parlament by měl schválit zákon zakazující dětská manželství. O změně příslušných zákonů se v Německu vede debata především kvůli vysokému počtu běženců, kteří v posledních dvou letech do spolkové republiky přišli z muslimských zemí. V řadě z nich, třeba v Afghánistánu nebo Pákistánu, jsou svatby nezletilých poměrně časté, a tak počet takových svazků stoupl i v Německu. Návrh zákona stanoví, že všechna dětská manželství budou automaticky neplatná, u mladistvých ve věku 16 až 18 let si Německo ponechá možnost manželství uznat. Parlament by měl rovněž zrušit i paragraf o urážce zahraničního majestátu.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867