Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Zástupci Číny a Evropské unie budou jednat o klimatických změnách, obchodních vztazích i migraci. Konzervativní britská premiérka Theresa Mayová a její labouristický protivník Jeremy Corbyn budou čelit otázkám diváků v předvolebním speciálu. Co dalšího se dnes ve světě bude dít? 

Čína a EU budou jednat o obchodu i o klimatu

Po čtvrteční slavnostní večeři se dnes v Bruselu odehraje hlavní jednání vrcholné schůzky mezi Evropskou unií a Čínou. Hlavními tématy k diskusi bude obchodní problematika, boj s klimatickými změnami a migrace. Evropskou unii budou reprezentovat předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk, Čína bude na v pořadí už 19. společném summitu zastoupena premiérem Li Kche-čchiangem, přítomní budou i další čínští ministři. Závěrem schůzky má být přijetí společného prohlášení a dalšího dokumentu, který se bude týkat klimatických změn a čistých energií.

Mayová a Crobyn se střetnou ve volebním speciálu

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová a labouristický vůdce Jeremy Corbyn budou každý zvlášť čelit otázkám diváků televize BBC ve volebním speciálu. Mayová se tak bude snažit zastavit propad volebních preferencí, který její stranu před nadcházejícími volbami ohrožuje. Průzkum agentury Kantar přisoudil konzervativcům 43 procent a labouristům 33 procent. Rozdíl tedy podle něj činí deset procentních bodů. Agentura SurveyMonkey zveřejnila průzkum, podle nějž je však rozdíl mezi stranami šestiprocentní a podle ankety společnosti YouGov se náskok vládní strany snížil dokonce jen na tři procenta. Levicová opozice by podle ní získala 38 procent hlasů a premiérčina strana 41 procent.

Německý parlament chce zakázat dětská manželství

Německý parlament by měl schválit zákon zakazující dětská manželství. O změně příslušných zákonů se v Německu vede debata především kvůli vysokému počtu běženců, kteří v posledních dvou letech do spolkové republiky přišli z muslimských zemí. V řadě z nich, třeba v Afghánistánu nebo Pákistánu, jsou svatby nezletilých poměrně časté, a tak počet takových svazků stoupl i v Německu. Návrh zákona stanoví, že všechna dětská manželství budou automaticky neplatná, u mladistvých ve věku 16 až 18 let si Německo ponechá možnost manželství uznat. Parlament by měl rovněž zrušit i paragraf o urážce zahraničního majestátu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1