Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Severoatlantická aliance (NATO) se rozšíří o nového člena - 29. státem uskupení se stane Černá Hora. Ve Velké Británii se večer uskuteční pieta za zemřelé během sobotního teroristického útoku a opět se rozproudí předvolební kampaň. Co dalšího nás dnes čeká ve světě?

Severoatlantická aliance se rozšíří o Černou horu

Černá Hora se dnes oficiálně stane 29. členem NATO. Slavnostního uložení černohorských přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí se zúčastní generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, černohorský premiér Duško Marković a náměstek amerického ministra zahraničí Tom Shannon.

V Británii se opět rozjede volební kampaň

V pondělí bude ve Velké Británii opět obnovena předvolební kampaň politických stran před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami, která byla přerušena kvůli sobotnímu teroristickému útoku. Ten si vyžádal sedm obětí a desítky zraněných, mnoho z nich je stále v kritickém stavu. Londýnský starosta Sadiq Khan svolal na dnešních 19 hodin vigilii do parku Potters Fields u mostu London Bridge, na kterém teroristický útok začal.

V Bratislavě proběhne pochod proti korupci

V Bratislavě dnes proběhne druhý pochod veřejnosti proti korupci, protestovat se současně bude i v Košicích a v Praze. „V poslední době jsme svědky mnohých korupčních kauz, které končí nevyřešené. Pochodem chceme vyjádřit nesouhlas s tímto stavem, který je dlouhodobě neudržitelný a je jedním z hlavních důvodů existence extremismu na Slovensku,“ uvedli k pochodu organizátoři na svých internetových stránkách.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1