Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Strana britské premiérky Theresy Mayové ztrácí před čtvrtečními volbami náskok. Podle nejnovějšího průzkumu by konzervativci získali 41,5 procenta hlasů, labouristé 40,4 procenta. Konzervativci by tak zřejmě neměli většinu v parlamentu. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout?

Vedení konzervativců podle průzkumu kleslo na jeden procentní bod

Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové se před blížícími se čtvrtečními předčasnými volbami prudce snižuje. Podle průzkumu společnosti Survation uskutečněného pro televizní stanici ITV vede Konzervativní strana nad opozičními labouristy jen o jeden procentní bod, v předchozím průzkumu přitom vedla o šest procentních bodů. Průzkum se uskutečnil v pátek a v sobotu, před útokem islamistických radikálů v Londýně, při kterém zahynulo sedm osob a 48 bylo zraněno.

Prezident Zeman navštíví Vietnam

Prezident Miloš Zeman zahájí státní návštěvu Vietnamu. V programu má účast na česko-vietnamském obchodním fóru a setkání s krajany a s Vietnamci, kteří studovali či pracovali v České republice. Zemana doprovází asi šedesátičlenná podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy ČR, zástupci dalších firem by se měli přidat v Hanoji. Během prezidentské cesty plánuje několik českých firem podepsat s vietnamskými společnostmi dohody o spolupráci. V podnikatelské misi jsou zastoupeny firmy z oblasti IT, výroby, energetiky, strojírenství nebo dopravy.

Británie uctí minutou ticha památku obětí londýnského útoku

Přesně v 11:00 (pravé poledne SELČ) dnes celá Británie uctí minutou ticha oběti teroristického útoku, který v noci ze soboty na neděli v centru Londýna připravil o život sedm lidí a 48 jich zranil. Celonárodní minutu ticha vyhlásila na úterý britská vláda. Kromě toho mají být hlavně na vládních budovách vlajky staženy na půl žerdi. Očekávají se také další výsledky vyšetřování. To se nyní soustředí především na to, zda za přípravou atentátu stála jen trojice teroristů, které policisté při zásahu zabili, nebo i někdo další. V pondělí britská policie zveřejnila identitu dvou ze tří teroristů a pracuje na ověření identity třetího.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1