Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se dnes setkává se svým vietnamským protějškem, Evropská komise zveřejní analýzu, v níž představí možné scénáře dalšího vývoje evropské obrany. Co dalšího nás dnes čeká ve světě?

Prezident Zeman se setká s vietnamským protějškem

Setkáním s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem ve středu vyvrcholí návštěva českého prezidenta Miloše Zemana ve Vietnamu. Mluvit spolu budou nejspíše o zřízení přímé letecké linky mezi ČR a Vietnamem, vzájemných obchodních vztazích nebo o vietnamské menšině žijící v Česku. Zástupci české delegace původně doufali, že se podaří vietnamskou stranu během Zemanovy návštěvy přesvědčit ke zrušení turistických víz pro české občany. To se nakonec nepodařilo.

EK představí budoucnost evropské obrany

Pouhých několik dní před rozsáhlou pražskou konferencí o budoucnosti evropské obrany a bezpečnosti zveřejní Evropská komise (EK) materiál, ve kterém nabídne různé cesty, jimiž by se v této oblasti mohla EU ubírat. Podle informací ČTK by měla komise nabídnout tři scénáře možného dalšího vývoje evropské obrany, od v zásadě dobrovolné užší spolupráce těch, kdo spolupracovat chtějí, až po vysokou míru integrace zdrojů a schopností členských zemí v této oblasti. Evropská komise zároveň představí konkrétní návrh na vznik Evropského obranného fondu, který by měl v budoucnu přispět k lepší koordinaci investic do rozvoje obranných a bezpečnostních schopností zemí unie.

V Británii končí volební kampaň

V Británii dnes končí kampaň před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami. Favority voleb stále zůstávají vládnoucí konzervativci, opoziční labouristé však v posledních dvou týdnech výrazně jejich náskok snížili. Podle jedné z anket, jejíž výsledky byly zveřejněny v pondělí, vedou konzervativci už jen o jeden procentní bod. Předvolební kampaň se v posledních dnech točí okolo bezpečnostních témat, která nyní podle některých expertů mohou výsledek výrazně ovlivnit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1