Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Konzervativci premiérky Theresy Mayové britské volby vyhráli, zároveň ale také prohráli. Podle prvních prognóz nezískali v parlamentu většinu, koaliční jednání proto budou nevyhnutelná. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout?

Volby v Británii skončily politickým patem

Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vítězí v parlamentních volbách, většinu v nové sněmovně ale zřejmě nezískají a čekají je koaliční jednání. Británii, která je na prahu rozhovorů o odchodu z Evropské unie, tak hrozí politická nejistota. Pozice Mayové je totiž nyní výrazně slabší a britští analytici hovoří o ohrožení dohody s unií. Oznámení odhadů se podepsalo i na libře, která začala velmi prudce oslabovat. Podle agentury Reuters jsou průběžné výsledky voleb pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku. K jejímu odchodu vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by premiérka měla i podle mnohých konzervativců.

Ministry vnitra EU čeká další z řady debat o migraci

Končící maltské předsednictví Evropské unie bude dnes při jednání ministrů vnitra členských zemí konstatovat, že se nepodařilo splnit úkol, který Malta před půl rokem dostala od unijního summitu. Ani šest měsíců totiž nestačilo k překonání rozdílů v pohledu na více než rok starý návrh reformy evropského azylového systému. Základní problém představuje návrh, aby reforma pro případ krizové situace s migračním tlakem obsahovala trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl z postižené země mezi ostatní unijní státy. Pro některé země je tento návrh Evropské komise projevem solidarity, pro jiné, včetně Česka, je ale zcela nepřijatelný.

V Kazachstánu bude za účasti Zemana zahájena výstava Expo 2017

V kazašské Astaně bude slavnostně zahájena mezinárodní výstava Expo 2017. Mezi desítkami zemí, které se jí účastní, je také Česká republika. Na zahájení přiletěla i česká delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem. Hlavním tématem kazašského Expa je energie budoucnosti. Cílem je zahájit diskuzi nad otázkou, jak zajistit dostatek energie pro všechny při současném snižování emisí. Dominantou českého dvoupatrového pavilonu bude koncept sportovního letadla s elektrickým motorem, k vidění bude třeba také model elektrárny, která produkuje elektřinu při likvidaci komunálního odpadu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1