3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise dnes nejspíše s Českou republikou zahájí řízení kvůli nerespektování uprchlických kvót a americký ministr spravedlnost Jeff Sessions bude odpoledne vypovídat před Senátem ohledně ruských zásahů do amerických prezidentských voleb. Co podstatného nás dnes čeká ve světě?

EK nejspíše zahájí s Českem řízení kvůli migraci

Evropská komise dnes velmi pravděpodobně zahájí s Českou republikou, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy v souvislosti s kvótami na uprchlíky. Věc by měl oznámit komisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos během odpoledne, kdy je naplánované zveřejnění další pravidelné zprávy o pokroku v unijních programech přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl. Státy EU se přes odpor některých zemí Evropy včetně Česka shodly na dvouletém programu přebírání celkem až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku. Program ale v praxi vázne.

Americký ministr Sessions bude vypovídat

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions bude dnes vypovídat před senátním výborem pro tajné služby, který vyšetřuje údajné ruské zásahy do loňské prezidentské kampaně. Sessions se rozhodl absolvovat jednání v reakci na ostře sledované vystoupení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho, podle něhož se prezident Donald Trump aktivně snažil ovlivňovat vyšetřování svého bývalého poradce Michaela Flynna. Sessionsovo vystoupení bude veřejné. Sessions, který s Trumpem spolupracoval již v době kampaně, podle amerických médií hraje v ruské kauze roli kvůli svým kontaktům s ruským velvyslancem, o nichž není známo příliš podrobností. Veřejný charakter své výpovědi inicioval sám, z čehož lze soudit, že je přesvědčen, že jeho vystoupení pomůže prezidentovi. Může se také jednat o snahu dostat se Trumpovi do přízně, jelikož prezident měl k ministrovi výhrady.

Britští konzervativci budou jednat o podpoře menšinové vlády

Konzervativní strana britské premiérky Theresy Mayové bude dnes jednat o podpoře menšinové vlády se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). Do Londýna kvůli rozhovorům dorazí předsedkyně unionistů Arlene Fosterová. Konzervativci čtvrteční předčasné parlamentní volby sice vyhráli, v Dolní sněmovně ale ztratili většinu. V 650členné Dolní sněmovně mají konzervativci premiérky Mayové po volbách 318 křesel a severoirští unionisté deset. Podpora DUP by tak menšinové vládě poskytla těsnou parlamentní většinu. První jednání označila předsedkyně unionistů Fosterová za "velmi dobrá".

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.