3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Britští konzervativci by dnes mohli uzavřít vládní dohodu se severoirskými unionisty. Britská premiérka Theresa Mayová by tak mohla zahájit jednání o odchodu země z Evropské unie. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměl uniknout? 

Britští konzervativci by mohli uzavřít vládní dohodu s unionisty

V Británii dnes budou pokračovat jednání Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové o podpoře její menšinové vlády severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). V úterý předsedkyně unionistů Arlene Fosterová řekla, že jednání „jdou dobře“ a že doufá v jejich brzké „úspěšné zakončení“. Podle BBC by se konzervativci a unionisté mohli definitivně dohodnout už dnes, uvolnili by tak Mayové ruce k přípravě vládního programu i k nerušenému zahájení jednání o odchodu země z EU.

Přes 190 demokratických zákonodárců žaluje Trumpa kvůli jeho firmě

Skupina více než 190 demokratických kongresmanů a senátorů podala žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Demokratičtí zákonodárci v žalobě podané u federálního soudu prohlašují, že Trump od lednového převzetí prezidentského úřadu skrze své firmy přijímá od zahraničních vlád peníze, k čemuž nemá souhlas Kongresu, ačkoli to vyžaduje americká ústava. Podle agentury Reuters je to historicky největší počet členů Kongresu, který kdy prezidenta žaloval. Ministerstvo spravedlnosti a ani Bílý dům se k záležitosti zatím nevyjádřily.

S rozsáhlým požárem londýnského bytového domu bojuje 200 hasičů

V londýnské čtvrti White City hoří výškový bytový dům, v kterém žije podle listu The Guardian více než 200 lidí. S plameny bojuje 200 hasičů, na místě je 40 hasičských vozů. Podle médií jsou v domě stále lidé. Policie na twitteru vyzvala, aby k hořící budově nikdo nepřibližoval. Z fotografií na twitteru je patrné, že požár zasáhl celou stavbu, z oken ve všech patrech šlehají plameny. „Hoří od druhého až po nejvyšší patro,“ uvedli hasiči na twitteru s tím, že budova má 27 podlaží. Média informují o 24 podlažích. Do nemocnic bylo rozvezených nejméně třicet lidí. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.