3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V zemích Evropské unie končí roamingové příplatky. A ministři financí eurozóny budou na svém jednání řešit řecké veřejné finance. Co dalšího nás čeká?

Ode dneška lze volat v rámci EU za domácí ceny

Od dnešního dne mohou zákazníci evropských operátorů, včetně těch z Česka, volat v jiných státech Evropské unie za stejné ceny, jako doma. EU zrušila příplatky za roaming. Čeští operátoři T-Mobile a Vodafone nabízí volání z jiných evropských zemí za domácí ceny od neděle. O2 se k nim připojuje dnes. Pravidla platí ve všech zemích EU, ve státech Evropského hospodářského prostoru, tedy v Lichtenštejnsku, na Islandu a v Norsku, bude roaming za domácích podmínek zaveden o něco později.

Ministři financí eurozóny budou jednat o Řecku

Ministři financí zemí platících eurem se dnes sejdou v Lucemburku. Zabývat se budou zejména udržitelností řeckého dluhu, střednědobých fiskálních cílech země a možných opatřeních k dluhové úlevě. Soustředit se mají i na zlepšování kvality veřejných řeckých financí. Podle francouzského ministra financí Bruna La Maireho je Řecko na dobré cestě k získání nových půjček od evropských věřitelů.

Putin bude jako každoročně rozmlouvat s občany

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes jako každoročně rozmlouvat z Kremlu přes televizní obrazovku s občany. Debata, vysílaná v přímém přenosu hlavních televizních kanálů, vyvolává velký zájem Rusů. Zájem položit Putinovi dotaz mají obvykle dva až tři miliony lidí. Během diskuse, která vždy trvá několik hodin, mohou zájemci zasílat dotazy přes internet nebo telefonicky, zapojují se i přítomní v sále. S občany bude jako hlava státu Putin tímto způsobem rozmlouvat už popatnácté.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.