Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V zemích Evropské unie končí roamingové příplatky. A ministři financí eurozóny budou na svém jednání řešit řecké veřejné finance. Co dalšího nás čeká?

Ode dneška lze volat v rámci EU za domácí ceny

Od dnešního dne mohou zákazníci evropských operátorů, včetně těch z Česka, volat v jiných státech Evropské unie za stejné ceny, jako doma. EU zrušila příplatky za roaming. Čeští operátoři T-Mobile a Vodafone nabízí volání z jiných evropských zemí za domácí ceny od neděle. O2 se k nim připojuje dnes. Pravidla platí ve všech zemích EU, ve státech Evropského hospodářského prostoru, tedy v Lichtenštejnsku, na Islandu a v Norsku, bude roaming za domácích podmínek zaveden o něco později.

Ministři financí eurozóny budou jednat o Řecku

Ministři financí zemí platících eurem se dnes sejdou v Lucemburku. Zabývat se budou zejména udržitelností řeckého dluhu, střednědobých fiskálních cílech země a možných opatřeních k dluhové úlevě. Soustředit se mají i na zlepšování kvality veřejných řeckých financí. Podle francouzského ministra financí Bruna La Maireho je Řecko na dobré cestě k získání nových půjček od evropských věřitelů.

Putin bude jako každoročně rozmlouvat s občany

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes jako každoročně rozmlouvat z Kremlu přes televizní obrazovku s občany. Debata, vysílaná v přímém přenosu hlavních televizních kanálů, vyvolává velký zájem Rusů. Zájem položit Putinovi dotaz mají obvykle dva až tři miliony lidí. Během diskuse, která vždy trvá několik hodin, mohou zájemci zasílat dotazy přes internet nebo telefonicky, zapojují se i přítomní v sále. S občany bude jako hlava státu Putin tímto způsobem rozmlouvat už popatnácté.