Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Dnes začínají oficiální rozhovory o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, ve Varšavě se pak koná další summit zemí Visegrádské skupiny. Co dalšího se dnes bude dít ve světě? 

Rok po britském referendu začínají rozhovory o brexitu

Vyjednavači Evropské unie a Velké Británie se dnes v Bruselu poprvé sejdou, aby probírali podobu odchodu Británie z evropského bloku. Jednání o takzvaném brexitu začínají skoro rok od chvíle, kdy o konci v unii rozhodli Britové v referendu. Evropskou unii bude v rozhovorech zastupovat její vyjednavač Michel Barnier, za britskou stranu za stůl v 11:00 SELČ zasedne ministr pro brexit David Davis. Do diskusí vstupuje s tím, že Británie zůstává partnerem a spojencem ostatních evropských zemí. 

Ve Varšavě se koná další summit V4, nyní s Beneluxem

V polské metropoli se dnes po poledni setkají šéfové vlád zemí Beneluxu, tedy Belgie, Nizozemska a Lucemburska, a visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Za Česko se schůzky zúčastní premiér Bohuslav Sobotka. Premiéři zemí V4 a Beneluxu mají jednat o budoucnosti Evropské unie, o podmínkách odchodu Velké Británie z EU, o vnitřním trhu a volném pohybu osob, ale i o společné bezpečnostní a obranné politice a o migraci. Šéfové vlád V4, tedy Sobotka, Viktor Orbán, Beata Szydlová a Robert Fico se následně sejdou k separátnímu jednání, aby probrali priority maďarského předsednictví V4, které Budapešť přebírá od Varšavy od příštího měsíce.

Ministři zahraničí EU budou jednat v Lucemburku

Ministři zahraničí Evropské unie budou v pondělí jednat v metropoli Lucemburského velkovévodství Lucemburku. Jejich agenda sestává z diskuse o globální strategii Evropské unie, vnějších aspektech boje proti terorismu a spolupráce mezi Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí (NATO). Za Českou republiku se jednání zúčastní náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1