Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Poradce amerického prezidenta Jared Kushner přilétá do Jeruzaléma jednat o izraelsko-palestinských sporech, v Maďarsku mezitím začíná soud s pašeráky, které obžaloba viní z udušení sedmi desítek migrantů. Co dalšího nás dnes ve světě čeká?

Trumpův poradce Kushner bude jednat v Jeruzalémě

Do Izraele přijede zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner, který má v Jeruzalémě a na palestinských územích v Ramalláhu jednat o mírovém řešení izraelsko-palestinského sporu. Během jednodenní návštěvy se má Kushner setkat odděleně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Nový šéf Bílého domu si stanovil ambiciozní cíl pokusit se o zprostředkování mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci, o což se neúspěšně pokoušelo několik jeho předchůdců v nejvyšším americkém úřadu.

 

V Maďarsku začíná soud s pašeráky viněnými z udušení 71 migrantů

V jihomaďarském Kecskemétu dnes začíná soud se skupinou 11 mužů, kteří jsou obžalováni v souvislosti s předloňským případem úmrtí 71 migrantů v chladírenském voze. Proces by měl trvat šest měsíců a rozsudek se čeká ještě letos. Sedm desítek udušených lidí, většinou Syřanů, Iráčanů a Afghánců, mezi nimiž byly i čtyři děti a osm žen, objevila policie v Rakousku předloni 27. srpna v opuštěném vozidle u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Pitvy prokázaly, že zemřeli ještě před přejezdem hranice, a proto vyšetřování včetně soudního řízení převzala maďarská strana.

Královna promluví na schůzi nového britského parlamentu

Královna Alžběta II. dnes na ustavující schůzi nového britského parlamentu přednese projev, ve kterém tradičně představí legislativní priority vlády. Dolní sněmovna začne zasedat v době, kdy ještě není na stole dohoda o podpoře konzervativního kabinetu premiérky Theresy Mayové ze strany poslanců severoirské Demokratické unionistické strany. Konzervativci po předčasných parlamentních volbách na počátku června ztratili většinu v parlamentu a již téměř dva týdny vedou jednání o podpoře se severoirskými unionisty.