3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Summit Evropské unie bude dnes jednat především o obchodu a migraci, Kataru začíná běžet desetidenní ultimátum. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Summit EU bude debatovat o obchodu a migraci

Summit Evropské unie bude dnes v Bruselu probírat migrační problematiku a vlekoucí se snahu EU reformovat svůj azylový systém. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky také prodiskutují ekonomická témata. Pro premiéry zemí Visegrádské skupiny, včetně českého Bohuslava Sobotky, ale jednací den začne ranním setkáním s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Pro toho je nynější summit první podobnou schůzkou. Se středoevropskými zeměmi si už dokázal přes média vyměnit řadu ostrých slov, když jejich přístup například k migrační krizi označil za cynický. Především polští a maďarští představitelé reagovali velmi ostře.

Země blokující Katar představily své požadavky

Desetidenní lhůta začínající dnešním dnem. V tomto časovém ultimátu má blízkovýchodní emirát Katar naplnit seznam požadavků okolních států, které před pár týdny zahájily jeho ekonomickou a dopravní blokádu. Mezi hlavní požadavky patří přerušení diplomatických vazeb s Íránem, zastavení vysílání televize Al-Džazíra a okamžité uzavření turecké vojenské základny v zemi. Zároveň se od něj očekává vyplacení neupřesněné kompenzace, uvádí agentura AP.

Čeští atleti se chtějí na ME družstev zachránit

Záchrana v superlize je cílem českých atletů na mistrovství Evropy družstev, které se uskuteční ode dneška do neděle v Lille ve Francii. Dva roky staré vítězství, které získali na domácí půdě v Čeboksarech, nebudou obhajovat suspendovaní Rusové, superliga bude mít pouze jedenáct účastníků a vedle Rusů sestoupí jen dva další týmy. To dává českému celku větší naději na záchranu, protože obvykle sestupovaly tři týmy a Rusové by za normálních okolností mezi kandidáty sestupu nepatřili. Od roku 2009, kdy se někdejší Evropský pohár proměnil na mistrovství Evropy družstev, čeští atleti pendlují mezi první ligou a superligou. Ještě nikdy se po postupu mezi elitou nedokázali udržet.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.