Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Summit Evropské unie bude dnes jednat především o obchodu a migraci, Kataru začíná běžet desetidenní ultimátum. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Summit EU bude debatovat o obchodu a migraci

Summit Evropské unie bude dnes v Bruselu probírat migrační problematiku a vlekoucí se snahu EU reformovat svůj azylový systém. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky také prodiskutují ekonomická témata. Pro premiéry zemí Visegrádské skupiny, včetně českého Bohuslava Sobotky, ale jednací den začne ranním setkáním s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Pro toho je nynější summit první podobnou schůzkou. Se středoevropskými zeměmi si už dokázal přes média vyměnit řadu ostrých slov, když jejich přístup například k migrační krizi označil za cynický. Především polští a maďarští představitelé reagovali velmi ostře.

Země blokující Katar představily své požadavky

Desetidenní lhůta začínající dnešním dnem. V tomto časovém ultimátu má blízkovýchodní emirát Katar naplnit seznam požadavků okolních států, které před pár týdny zahájily jeho ekonomickou a dopravní blokádu. Mezi hlavní požadavky patří přerušení diplomatických vazeb s Íránem, zastavení vysílání televize Al-Džazíra a okamžité uzavření turecké vojenské základny v zemi. Zároveň se od něj očekává vyplacení neupřesněné kompenzace, uvádí agentura AP.

Čeští atleti se chtějí na ME družstev zachránit

Záchrana v superlize je cílem českých atletů na mistrovství Evropy družstev, které se uskuteční ode dneška do neděle v Lille ve Francii. Dva roky staré vítězství, které získali na domácí půdě v Čeboksarech, nebudou obhajovat suspendovaní Rusové, superliga bude mít pouze jedenáct účastníků a vedle Rusů sestoupí jen dva další týmy. To dává českému celku větší naději na záchranu, protože obvykle sestupovaly tři týmy a Rusové by za normálních okolností mezi kandidáty sestupu nepatřili. Od roku 2009, kdy se někdejší Evropský pohár proměnil na mistrovství Evropy družstev, čeští atleti pendlují mezi první ligou a superligou. Ještě nikdy se po postupu mezi elitou nedokázali udržet.