Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Sýrii se údajně chystá další velký chemický útok podobný tomu dubnovému v Chán Šajchúnu. Informoval o tom Bílý dům v oficiálním prohlášení. Ruský soud rozhodne o vině pěti Čečenců, kteří před dvěma roky podle vyšetřovatelů zavraždili opozičního politika Borise Němcova. Vraždu vykonali na objednávku, její zadavatel ale před soudem nestane. A co dalšího se dnes bude dít za hranicemi?

Sýrie podle Bílého domu chystá další chemický útok

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada možná chystá další velký útok chemickými zbraněmi podobný tomu, který se stal na počátku dubna v Chán Šajchúnu. Spojené státy zaznamenaly "potenciální přípravy" dalšího chemického útoku, který by mohly vyústit v "masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí", jak stojí v prohlášení Bílého domu. V Chán Šajchúnu 4. dubna zahynulo přes osm desítek lidí a stovky dalších měly zdravotní komplikace. Washington Asada a jeho armádu varoval, že "zaplatí vysokou cenu", pokud skutečně provedou chemický útok. Spojené státy v dubnu v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu ostřelovaly na pokyn prezidenta Donalda Trumpa leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu.

Moskevský soud rozhodne o vrazích politika Němcova

Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě by měla rozhodnout o vině či nevině pětice Čečenců obžalovaných z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Bývalý místopředseda ruské vlády a kritik současného režimu Němcov byl zastřelen před dvěma roky 27. února večer na mostě u Kremlu. Obviněno je z tohoto zločinu pět Čečenců, kteří se během výslechů vyšetřovatelům k činu přiznali. U soudu však své výpovědi odvolali s odůvodněním, že byly vynucené, a trvají na své nevině. Souzení jsou označeni za vykonavatele objednané vraždy. Organizátor, který je na útěku a podle vyšetřovatelů se ukrývá v zahraničí, na lavici obžalovaných nesedí.

Brazilský prezident bral prý milionové úplatky, čelí žalobě

Brazilská generální prokuratura obžalovala prezidenta Michela Temera z přijímání úplatků. Jde o první případ, kdy čelí úřadující hlava státu největší jihoamerické země obvinění z trestného činu. Brazilský parlament nyní musí rozhodnout, zda nejvyššímu soudu umožní zahájit s Temerem soudní proces. Podle aktuálního obvinění prezident v období mezi březnem a dubnem letošního roku přijal úplatek ve výši zhruba 150 000 dolarů (3,5 milionu Kč).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744