Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V USA začne platit část Trumpova protiimigračního dekretu, v Berlíně se mezitím sejdou evropští členové skupiny G20. Co dalšího se dnes bude dít ve světě?

V USA začne platit Trumpův imigrační dekret

Od čtvrtka mohou Spojené státy začít částečně uplatňovat protiimigrační dekret, který v březnu vydal prezident Donald Trump. Umožnil to svým pondělním rozhodnutím nejvyšší soud, i když nejde o jeho konečné rozhodnutí a výnos nemůže být realizován v plném znění, jak ho Trump podepsal. Přesto ale lidé ze šesti zemí – Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska – nebudou moci 90 dnů vstoupit na území USA, pokud nedokážou, že tam mají důvěryhodné kontakty. Tuto podmínku soud stanovil i pro druhý bod dekretu, který na 120 dní omezuje příjem uprchlíků. Trump považuje dekret za opatření, které přispěje k bezpečnosti USA.

Evropští členové G20 se sejdou v Berlíně

Ladit noty pro červencový summit zemí G20 budou dnes v Berlíně členové tohoto uskupení předních světových ekonomik z řad Evropské unie. Pod vedením německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž země nyní skupině G20 předsedá, budou jednat zřejmě především o otázkách volného obchodu, boje proti klimatickým změnám nebo proti terorismu. Témata jednání by Merkelová měla naznačit už při svém ranním projevu v parlamentu, který má být věnován budoucnosti Evropské unie a právě summitu zemí G20, který se uskuteční 7. a 8. července v severoněmeckém Hamburku.

Premiér Sobotka navštíví japonské Kjóto

Po dvoudenních jednáních s nejvyššími japonskými představiteli v Tokiu dnes český premiér Bohuslav Sobotka navštíví Kjóto. Na programu má setkání se starostou tohoto historického města Daisakuem Kadokawou, prohlédne si památky někdejší japonské metropole a navštíví také firmu Shimadzu vyrábějící přístroje pro analýzu a testování. Do Kjóta odcestuje předseda české vlády rychlovlakem šinkansenem.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link