Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ruský prezident Vladimir Putin se sešel s někdejším americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem. Téma schůzky Kreml neprozradil. Německo zřejmě legalizuje manželství homosexuálů. A Katar připravuje odpověď na požadavky zemí sdružených 0kolem Saúdské Arábie. Co důležitého ze světa byste dnes měli vědět?

Putin přijal Kissingera

Ruský prezident Vladimir Putin přijal ve čtvrtek v Moskvě bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. Kreml však neupřesnil, o čem spolu jednali. Pouze uvedl, že Kissinger přijel do Ruska na výroční expertní fórum Primakov Readings nazvané po bývalém ruském premiérovi. Kissinger je dodnes vlivný poradce a nedávno se sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Putina čeká schůzka s Trumpem příští týden na summitu G20 v Hamburku.

Německo legalizuje manželství homosexuálů

Německý parlament by měl legalizovat manželství homosexuálů. Novela občanského zákoníku má párům stejného pohlaví umožnit také adopci dětí. Podporu zřejmě získá napříč politickým spektrem. Rozděluje ale vládní koalici křesťanských a sociálních demokratů. Socialisté totiž návrh hodlají prosadit navzdory nesouhlasu koaličního partnera ve spolupráci s opozičními stranami Zelených a Levice.

Katar připravuje odpověď Saúdské Arábii

Katar ve spolupráci se Spojenými státy a Kuvajtem připravuje odpovědi na požadavky zemí kolem Saúdské Arábie. Ty jej izolují kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Ve čtvrtek to ve Washingtonu oznámil katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Požadavky čtyř arabských států vůči své zemi označil za nerozumné. Stanovení termínu k jejich splnění, jenž vyprší tuto neděli, považuje za zásah do suverenity země. Katar zároveň kvůli hospodářské blokádě zvažuje podání stížnosti ve Světové obchodní organizaci.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link