Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise představí konkrétní kroky, pomocí kterých by měla ulevit migrací zasažené Itálii a čínský prezident Si Ťin-pching bude jednat se svým ruským protějškem o bileterálních vztazích; očekávají se rovněž podpisy smluv za asi 10 miliard dolarů. Co dalšího nás ve světě dnes čeká?

Evropská Komise uleví migrační krizí zasažené Itálii

Evropská komise dnes plánuje představit konkrétní kroky, kterými chce rychle ulevit Itálii, zasažené migrační krizí. Návrhy by se měly stát základem pro rozhodnutí o rychlé pomoci jihoevropské zemi, které by měli udělat ministři vnitra EU na svém neformálním jednání koncem týdne v estonském Tallinnu. Přes snahu EU v posledních měsících dál nepolevují vysoké počty příchozích především ekonomických migrantů, kteří se do Itálie dostávají z libyjského pobřeží. Podle italského ministerstva vnitra bylo letos na moři zachráněno 71.000 lidí, což je o 26 procent více ve srovnání se stejným obdobím v roce 2016.

Čínský prezident bude jednat s Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching bude dnes v Moskvě jednat s prezidentem Vladimirem Putinem, premiérem Dmitrijem Medveděvem, a také se zástupci ruské a čínské veřejnosti, firem a médií. Cílem setkání je rozšíření spolupráce Moskvy a Pekingu a upevnění vzájemné politické důvěry. Čínské ministerstvo zahraničních věcí již dříve ohlásilo, že během návštěvy budou podepsány kontrakty v celkové výši 10 miliard dolarů. Čínská státní agentura Nová Čína dále uvádí, že během návštěvy budou položeny základy pro plnění dohody o dobrém sousedství a přátelské spolupráce týkající se následujících čtyř let. Obě strany mají také podepsat několik dokumentů o spolupráci v obchodu, investicích, médiích či školství.

V4 bude jednat s egyptským prezidentem o migraci a terorismu

Zastavení migrace ze severní Afriky do Evropy a boj proti terorismu budou patřit k hlavním tématům summitu visegrádské čtyřky (V4) za účasti egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího v Budapešti a také se na toto téma očekává společné prohlášení. Český premiér Bohuslav Sobotka chce budapešťské schůzky využít také k bilaterálním jednáním s prezidentem Sísím o možnostech českých firem v Egyptě a s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o bilaterálních vztazích. Šéfové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska chtějí podle Sobotky znát názor prezidenta jedné z klíčových zemí regionu na to, co může Evropská unie udělat pro stabilizaci situace v Libyi, kde zhroucení státu vytvořilo „koridor" pro pašování lidí do Evropy. Zajímá je také, nakolik se Sísímu daří udržet situaci s útoky teroristů v samém Egyptě pod kontrolou.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1