Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve švýcarské Ženevě začnou jednání o mírovém řešení syrského konfliktu, západní pobřeží USA a Kanady zatím sužují velké požáry, se kterými bojují tisíce hasičů. Co dalšího se dnes ve světě děje? 

V Ženevě začne další kolo mírových rozhovorů o Sýrii

V Ženevě pod záštitou OSN začne sedmé kolo jednání o politickém řešení syrského konfliktu. Další kolo rozhovorů svolal zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Minulé, šesté kolo se konalo v květnu, průlom v dosavadním řešení konfliktu ale nepřineslo. Na jihozápadě Sýrie platí od neděle příměří, které minulý týden dohodli za podpory Jordánska prezidenti USA a Ruska. Boje v Sýrii už si vyžádaly přes 400 tisíc obětí a vyhnaly z domovů více než polovinu obyvatel země. 

Lesní požáry sužují západní pobřeží Severní Ameriky

Lesní požáry v Kalifornii se rychle šíří a vynutily si evakuaci stovek lidí. Již během víkendu bojovalo v Kalifornii s několika desítkami lesních požárů více než 2300 hasičů. Stát na západním pobřeží USA, který pět let sužovalo sucho, zasáhla nyní vlna veder. Téměř dvě stě lesních požárů se snaží uhasit také hasiči na západním pobřeží Kanady. Provincie Britská Kolumbie už vyhlásila stav nouze.

Berdych bude bojovat o čtvrtfinále Wimbledonu

Poslední zástupce českého tenisu ve dvouhrách ve Wimbledonu Tomáš Berdych bude na londýnské trávě usilovat o postup do čtvrtfinále. Jeho osmifinálovým soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem, s nímž se wimbledonský finalista z roku 2010 utká ve třetím duelu na dvorci číslo tři. Jedenáctý nasazený Berdych hraje čtrnáctý Wimbledon a podeváté je v All Engladn Clubu ve 4. kole. Naopak Thiem je ve Wimbledonu při svém čtvrtém startu poprvé dále než ve 2. kole. Spolu zatím hráli jen jednou. Před třemi lety v osmifinále US Open splnil Berdych proti ještě neznámému hráči roli favorita a vyhrál přesvědčivě ve třech setech. Nyní je však role jiná. Z Thiema, nedávného semifinalisty French Open, je hráč světové desítky.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1