Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Šéf Evropské rady Tusk znovu podstoupí výslech u prokurátora ohledně letecké katastrofy u Smolenska z roku 2010. Jeho předvolání mnozí kritizují a tvrdí, že jde o snahu polské vlády a šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského Tuska zdiskreditovat spojováním s různými skandály. Co dalšího se dnes děje ve světě? 

Šéf Evropské rady a bývalý polský premiér dnes bude vypovídat

Bývalý polský premiér, předseda Evropské rady Donald Tusk je dnes předvolán na prokuraturu, aby vypovídal ohledně letecké katastrofy u Smolenska, kde v dubnu 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. Prokuratura se chce Tuska vyptávat na pochybení při pitvách obětí smolenské katastrofy; dodatečně se totiž přišlo na záměnu těl v rakvích. Tusk, který byl jako svědek vyslýchán už na jaře, tehdy uvedl, že „celá záležitost má mimořádně politický charakter“. Jeho předvolání kritizují i další, kteří to považují za součást snahy polské vlády a šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského Tuska zdiskreditovat spojováním s různými skandály.

Američtí senátoři chystají zákon k ochraně vyšetřovatele Muellera

Dvojice amerických senátorů – republikán Tom Tillis a demokrat Chris Coons – připravuje zákon, který by měl sloužit k ochraně pozice zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera zabývajícího se kauzou údajné součinnosti Ruska a volebního týmu prezidenta Donalda Trumpa. Jejich návrh má zaručit, aby byl Mueller i kterýkoli další vyšetřovatel v budoucnu nezávislejší na prezidentově vůli. Trump dal několikrát najevo, že mu Mueller od svého jmenování leží v žaludku a že by jej rád odvolal. Tillis s Coonsem ve svém návrhu počítají s tím, že jakýkoli zvláštní vyšetřovatel jmenovaný ministerstvem spravedlnosti se bude moci proti případnému odvolání ze strany prezidenta bránit u soudu, který by měl zasednout neprodleně.

Brazilští poslanci podrželi prezidenta Temera, souzen nebude

Brazilský prezident Michel Temer se vyhne soudu v souvislosti se svým obviněním z korupce. Rozhodli o tom ve středu večer poslanci brazilského parlamentu, jejichž většina zamítla prezidentovo dočasné odvolání, po němž by případ řešil nejvyšší soud. Nepříliš přesvědčivá podpora však podle médií může ohrozit klíčové ekonomické reformy, které hodlá Temer prosadit. Temer byl jako vůbec první úřadující prezident Brazílie v červnu obžalován z přijímání úplatků, které údajně dostával od šéfa masokombinátu JBS vyšetřovaného kvůli korupci. Letos na jaře podle obžaloby obdržel v přepočtu zhruba 3,5 milionu korun. Prezident veškerá obvinění odmítá.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek