Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump přeruší svou srpnovou dovolenou, aby uspořádal ve Washingtonu tiskovou konferenci. Čeho se bude týkat je zatím nejasné. V Barceloně začíná stávka leteckých kontrolorů, očekává se proto, že lety tam budou nabírat výrazná zpoždění. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Prezident Trump přeruší dovolenou

Americký prezident Donald Trump v pondělí přeruší svou 17denní dovolenou, aby se zastavil ve Washingtonu. Tam plánuje uspořádat tiskovou konferenci; její téma, ani důvody přerušení dovolené však Bílý dům neoznámil. Lze jen spekulovat, zda tento krok souvisí s napětím ve státě Virginie, kde během střetů mezi stoupenci krajní pravice a davem jejich odpůrců zemřeli tří lidí. Trump následně čelil kritice ze všech stran kvůli tomu, že dostatečně neodsoudil rasistický násilí rasistické skupiny.

V Barceloně začíná stávka kontrolorů

Na barcelonském letišti začne časově neomezená stávka bezpečnostních kontrolorů kvůli sporům o zvýšení mezd. Přerušované protesty se konají už od 4. srpna a na letišti kvůli nim vznikaly velké fronty. Do stávky vstupují zaměstnanci soukromé společnosti Eulen, která má bezpečnost na letišti El Prat zajišťovat. Společnost jim nabídla měsíční zvýšení platů o dvě stě eur, to však kontroloři odmítli a požadují růst mezd o 350 eur. Barcelonské letiště v prvních šesti měsících letošního roku odbavilo 22 milionů cestujících.

Viceprezident Pence pokračuje v návštěvě Kolumbie

Americký viceprezident Mike Pence druhým dnem pokračuje v návštěvě Kolumbie. Hlavním tématem jednání bude zřejmě krize ve Venezuele, které americký prezident Donald Trump minulý týden pohrozil vojenským zásahem. V Kolumbii by se Pence měl zaměřit i na obchod, investice a další spojenectví mezi oběma zeměmi, včetně podpory úsilí Bogoty uskutečnit mírovou dohodu s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC). V příštích dnech se chystá navštívit i další země Latinské Ameriky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744