Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký vicepremiér Mike Pence bude pokračovat ve své návštěvě Chile, pozdě večer pak odletí zpět do USA. Tématem jeho návštěvy jihoamerické země je především prohlubování obchodních vztahů. Na Slovensku se mezitím očekává, zda mionistr školství Peter Plavčan oznámí svou rezignaci kvůli machinacím s evropskými dortacemi. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Americký viceprezident Pence ukončí latinskoamerické turné

Americký vicepremiér Mike Pence ve čtvrtek zakončí svou návštěvu Latinské Ameriky. Ještě předtím se však v Chile setká s prezidentkou Michelle Bacheletovou. Leitmotivem Pencova turné je zlepšování ekonomických vztahů s Jižní Amerikou a propagace a obchodních vztahů. „Amerika pod vedením Donalda Trumpa chce s Latinskou Amerikou ještě více obchodovat,“ uvedl Pence na středeční večeři s chilskými podnikateli. Návštěvou Chile ve čtvrtek jeho cesta předčasně končí, poté zamíří zpět do USA. Původně měl cestu naplánovanou až do pátku.

Slovenský ministr školství Plavčan nejspíše odstoupí

Slovensko očekává demisi ministra školství Petera Plavčana, tiskovou konferenci ohlásil na dnešní dopoledne. Okolo Plavčana se vznáší podezření spojené s netransparentním rozdělováním evropských dotací. Vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly univerzity ani Akademie věd, naopak však uspěly instituce, které se do té doby výzkumu nevěnovaly. Premiér Robert Fico ve středu požádal šéfa koaliční Slovenské národní strany Andreje Danka, který Plavčana na vládní post navrhl, aby mu předložil návrh na jméno nového ministra školství.

Sociální demokraté v Německu představí svou kampaň

Německá politická strana Sociální demokracie (SPD) ve čtvrtek představí druhou část své předvolební kampaně pro parlamentní volby, které se u našeho západního souseda konají na konci září. Jejich předsedu a kandidáta na kancléře Martina Schulze navíc v podvečer čeká předvolební rozhovor pro televizní stanici Phoenix. Schulz se letos vzdal svého mandátu evropského poslance proto, aby stranu do voleb mohl vést.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1