Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump by měl oznámit novou strategii pro boj v Afghánistánu. Zmíní se údajně i o plánech vůči jižní Asii. Spojené státy, Kanada a Mexiko jednají o nové obchodní smlouvě NAFTA. Účastníci si stěžují, že jednání jsou příliš rychlá. A co dalšího se dnes v zahraničí bude dít?

Trump oznámí novou strategii pro boj v Afghánistánu

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer místního času oznámí novou vojenskou strategii Spojených států v Afghánistánu. Informoval o tom dnes Bílý dům. Podle agentury AP půjde o první formální projev k národu, který Trump přednese jako hlava státu. Trump bude hovořit ze základny Fort Myer ve státě Virginia, uvedl Bílý dům. Kromě záměrů v Afghánistánu přiblíží i plány vůči jižní Asii. Trump dohodl novou strategii se svými bezpečnostními odborníky během páteční schůzky v letním sídle amerických prezidentů v Camp Davidu. Ministr obrany Jim Mattis již řekl, že je s aktualizovanou strategií spokojen. Odmítl ale sdělit, co obsahuje.

USA, Kanada a Mexiko jednají o nové smlouvě NAFTA

Ve Washingtonu se v neděli uzavřelo první pětidenní kolo jednání mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podle závěrečného společného prohlášení na něj navážou další rozhovory od 1. do 5. září v Mexiku. Někteří účastníci uvádějí, že jednání jsou příliš rychlá, napsala agentura Reuters. Zdroje Reuters rovněž uvádějí, že vyjednávací týmy mají za úkol pracovat rychle. Zástupci z obchodních kruhů se obávají, že časový plán je příliš ambiciózní. Dřívější obchodní dohody se totiž projednávaly roky. Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Kanada a Mexiko ze zatím platné dohody NAFTA profitují na úkor USA. Ještě v lednu po nástupu do úřadu proto hrozil, že ji vypoví.

Počet obětí sesuvu půdy v Sierra Leone stoupá, zatím 500 mrtvých

Na téměř 500 mrtvých zvýšili zdravotníci v Sieře Leone bilanci obětí pondělních sesuvů půdy u metropole Freetown. Předtím úřady uváděly, že zemřelo kolem 450 lidí. Panují obavy, že po smrti je i většina ze stovek nezvěstných. Podle agentury AFP je mezi mrtvými 156 dětí. Stále pokračují odklízecí práce, záchranáři ale upozorňují, že naděje na nalezení přeživších je už mizivá. Pohřešuje se přitom přes 600 osob.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744