Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka se společně se svým slovenským a rakouským protějškem dnes v rakouském Salzburgu sejde s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tématem jejich jednání bude změna směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a sociální dumping. Hongkong se mezitím připravuje na obří bouři Hato. Zatím zrušil stovky letů, očekává se, že uzavřené v středu zůstanou školy i obchody. Co dalšího se dnes děje za našimi hranicemi?

Macron bude jednat se Sobotkou o sociálním dumpingu

V rakouském Salzburgu dnes bude o změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu jednat francouzský prezident Emmanuel Macron s šéfy vlád Česka, Slovenska a Rakouska. Český premiér Bohuslav Sobotka chce s protějšky mluvit o sbližování výdělků a životní úrovně na západě a východě EU. Minulý týden řekl, že se chystá vyzvat Macrona a rakouského kancléře Christiana Kerna, aby francouzské a rakouské firmy ve svých pobočkách v Česku výrazněji zvyšovaly mzdy.

Hongkong zasáhne obří bouře, zrušeny jsou stovky letů

Hongkong se ve středu připravuje na tropickou bouři Hato, zrušeny již byly stovky letů a očekává se uzavření škol a obchodů. Meteorologové vydali třetí nejvyšší varování a uvedli, že bouře odpoledne vstoupí na pevninu asi 100 kilometrů západně od Hongkongu. „Pokud se bouře Hato jakkoli přiblíží, případně zesílí, bude znamenat značnou hrozbu pro Hongkong. Možnost vydání vyšších stupňů výstrahy tak není vyloučena,“ uvedli meteorologové, kteří rovněž varovali před rozsáhlými záplavami níže položených částí města.

Angola volí parlament, rozhodne se i o hlavě země

V Angole se dnes konají parlamentní volby, které rozhodnou i o budoucí hlavě státu. Favoritem je vládnoucí Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) dosavadního prezidenta Josého Eduarda dos Santose. Očekává se, že jednu z nejdéle úřadujících hlav afrických států v čele země bohaté na ropu nahradí člen MPLA a současný ministr obrany Joao Lourenço. Ten pro agenturu Reuters již řekl, že jako prezident nebude jen formální figurou či vykonavatelem vůle dos Santose, který zůstane předsedou MPLA. Slíbil také oživit ekonomiku a potlačit korupci, která je podle mezinárodních přehledů v Angole jedna z nejhorších na světě.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1