Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Po včerejším jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedy vlád Slovenska a Rakouska francouzský prezident Emmanuel Macron pokračuje v cestě po střední a východní Evropě. Zamíří do Bukurešti, kde se sejde s rumunským prezidentem a premiérem. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Macron pokračuje v cestě po střední a východní Evropě

Francouzský prezident Emmanuel Macron pokračuje ve své cestě po střední a východní Evropě. Při dnešní zastávce v Bukurešti bude jednat se svým rumunským protějškem Klausem Iohannisem a premiérem Mihaiem Tudosem. Včera se setkal nejen s rakouským kancléřem Christianem Kernem, ale i se šéfy české a slovenské vlády Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Hlavním tématem byly chystané změny směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí. Ještě před Macronovou cestou do střední a východní Evropy pozornost vzbudila skutečnost, že francouzský prezident opomine Maďarsko a Polsko, jejichž pravicové vlády jsou obviňovány z odmítání unijních hodnot.

Tajfun Hato si na jihu Číny vyžádal už nejméně dvanáct obětí

Na dvanáct vzrostl počet obětí, které si na jihu Číny vyžádal mohutný tajfun Hato. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AP. Zraněných je více než 230. Nejpostiženější je Macao, které hlásí osm mrtvých a 150 zraněných. Tajfun Hato udeřil ve středu na pevninu zhruba 60 kilometrů od Hongkongu. Podle meteorologů tehdy vítr dosahoval 126 kilometrů za hodinu, v nárazech ale až 207 kilometrů za hodinu. Živel způsobil dopravní komplikace v Hongkongu, Macau i jihočínské provincii Kuang-tung. V Hongkongu kvůli němu vyhlásili nejvyšší, desátý stupeň varování, který zde platil od roku 1946 jenom čtrnáctkrát.

Při lodní nehodě v Brazílii zahynulo nejméně deset lidí

Přinejmenším deset obětí si vyžádala středeční nehoda lodi na řece Xingu v severobrazilském státě Pará. Na plavidle bylo v okamžiku potopení kolem sedmdesáti cestujících, zhruba čtyři desítky osob se stále pohřešují, informovala dnes agentura AFP. Loď plula z města Santarém do obce Vitória do Xingu, když se ze zatím neznámých příčin nedaleko města Porto de Moz potopila. Zachránit se podařilo podle dosavadních informací 19 lidem, kteří doplavali na břeh. Podle prvních informací místní úřadů neměla loď povolení k přepravě osob.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1