Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve čtvrtém nejlidnatějším městě USA Houstonu, který sužují záplavy po hurikánu a bouři Harvey, bude platit noční zákaz vycházení. Starosta se opatřením snaží zabránit případům rabování. V belgickém Bruselu mezitím pokračuje třetí kolo jednání o rozchodu Evropské unie s Velkou Británií. Co dalšího se dnes děje ve světě?

V Houstonu bude platit zákaz vycházení

Starosta Houstonu, který postihly rekordní záplavy, vyhlásil zákaz nočního vycházení. Chce jím zamezit hrozícímu rabování v evakuovaných budovách. Opatření bude platit každou noc do odvolání od půlnoci do 5:00 místního času, upozornil starosta Sylvester Turner. Záplavy způsobené rekordními srážkami, které zapříčinil hurikán Harvey, jenž poté zeslábl na bouři, přinutily k evakuaci tisíce lidí. 

V Bruselu pokračuje třetí kolo jednání o brexitu

V belgickém Bruselu ve středu pokračuje třetí kolo jednání o brexitu. „Je čas, abychom začali vyjednávat pořádně,“ vyzval svého protějška hlavní evropský vyjednavač Michel Barnier. Ten chce vědět, kolik peněz je Velká Británie ochotna při odchodu z unie Evropě zaplatit. Velká Británie mezitím trvá na tom, aby se o otázce vzájemného rozvodu i řešení následných ekonomických vztahů jednalo společně, Barnier však nesouhlasí. Chce nejdříve vyřešit brexit, a teprve poté začít upravovat vzájemné vztahy.

V Benátkách začíná filmový festival

V Italských Benátkách ve středu začíná 74. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Prestižní soutěžní přehlídku otevře v historickém filmovém paláci projekce satirického snímku Downsizing amerického režiséra Alexandera Payna s Mattem Damonem v hlavní roli. O Zlatého lva, hlavní festivalovou cenu pro nejlepší film, bude do 9. září soutěžit 21 snímků. V Benátkách se dále mimo jiné hraje o režisérského Stříbrného lva, Velkou cenu poroty nebo Volpiho pohár pro nejlepšího herce a herečku. Nově byla ustavena sekce Virtual reality. V rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku, bude uveden zrestaurovaný 54 let starý celovečerní debut Miloše Formana Černý Petr.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1