Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Hurikán Harvey, který se následně změnil na bouři, postupně slábne. Podle meteorologů ale teď na jihu Spojených států hrozí tornáda. Končí třetí kolo vyjednávání o brexitu. Diplomaté měli řešit finanční vyrovnání, výsledky oznámí na tiskové konferenci. A co dalšího se bude dnes za hranicemi dít?

Harvey slábne, podle meteorologů nyní hrozí tornáda

Harvey, který ve středu jako bouře opět vstoupil na americkou pevninu, zeslábl nad Louisianou na tlakovou níži. Problémem na severovýchodě Texasu a jihozápadě Louisiany nadále zůstávají přívalové lijáky a s tím související záplavy. Harvey, který zasáhl Texas nejdříve jako hurikán a poté zeslábl na bouři, si podle různých a oficiálně nepotvrzených zdrojů vyžádal nejméně 30 mrtvých. Úřady, které zatím udávají okolo dvou desítek mrtvých, se obávají, že bilance obětí vzroste, jakmile voda opadne a záchranáři začnou prohledávat trosky a nyní nepřístupné domy. Meteorologové navíc upozorňují, že se mohou na jihu USA vytvořit tornáda. Ohrožen je sever Louisiany a jižní a centrální část Mississippi a také Alabama.

Vyjednavači brexitu oznámí posun po třetím kole jednání

Končí třetí kolo jednání mezi Evropskou unií a Británií o odchodu Británie z unie. Očekávána je tisková konference hlavních vyjednavačů. Podle Bruselu se měli vyjednavači soustředit na otázku finančního vyrovnání a nastavení britského hraničního režimu s Irskem coby členem EU. Dořešen má být i budoucí rozsah práv občanů EU a Británie žijících v zahraničí. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker trvá na tom, že při jednání o britském vystoupení z Evropské unie je nutné nejprve dohodnout podmínky odchodu Británie z evropského bloku; teprve pak lze hovořit o nových obchodních vztazích. Naopak Londýn chce budoucí partnerství s EU řešit souběžně s podobou brexitu.

Pokračuje pouť v Mekce, kam se sjely dva miliony muslimů

Modlitbami na pahorku Arafát v saúdskoarabské Mekce dnes pokračuje muslimská pouť, na kterou letos do pouštního království přijely téměř dva miliony lidí. Kvůli vysokému počtu poutníků povolalo saúdskoarabské ministerstvo vnitra na 100 000 příslušníků bezpečnostních sil. Podle agentury AP zatím úřady žádné zásadní problémy řešit nemusely. Každoroční muslimská pouť do Mekky patří k pěti pilířům islámu a každý zdravý muslim ji musí vykonat aspoň jednou za život. Místem konání je Mekka jako rodiště islámského proroka Mohameda a okrsek v okruhu 30 kilometrů kolem ní. V něm se muslimové pohybují v bílém oděvu, který má být ze dvou kusů nesešité látky. Podle saúdskoarabských úřadů letos do Mekky přijela na pouť i žena z Indonésie, které je 104 let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744