Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Po víc než týdenní přestávce dnes americké velvyslanectví v Moskvě obnoví vydávání víz. Na dalších ruských konzulátech se však Rusové víz zatím nedočkají a nebude možné vést ani rozhovor se zájemci přes Skype. Co dalšího se dnes děje za českými hranicemi?

Američané v Moskvě budou s omezeným personálem vydávat víza

Americké velvyslanectví v Moskvě má dnes po více než týdenní přestávce obnovit vydávání víz ruským občanům. Nadále však víza nebudou vydávat konzuláty v Petrohradu, Jekatěrinburgu a Vladivostoku, ani nebude možné vést rozhovor se zájemcem o vízum přes program Skype, nutná bude naopak osobní návštěva velvyslanectví USA v Moskvě. Američtí diplomaté dávají najevo, že Rusové na vlastní kůži pocítí důsledky rozhodnutí Moskvy, která v odvetě za americké sankce nařídila omezit personál amerických zastupitelských úřadů v Rusku do 1. září z 1210 na 455 lidí, což má odpovídat počtu personálu na ruských zastupitelských úřadech v USA.

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP, podle níž nahlásil sedm nových úmrtí souvisejících s přechodem bouře texaský okres Harris, do něhož patří město Houston a okolí. Dosud udávaný počet mrtvých byl 31. Jen v samotném okrese Harris registrují úřady 25 úmrtí souvisejících s hurikánem a místní pohřební ústavy jsou blízko k naplnění svých kapacit. Houstonští hasiči a záchranáři prohledávají domy v zatopených oblastech a pátrají po několika desítkách lidí, které jejich blízcí pohřešují. Podle šéfa hasičů Sama Peny by mohlo být pátrání dokončeno ještě během dneška.

Trumpova vláda vybrala firmy na stavbu vzorků hraniční zdi

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa podnikla další krok ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která byla jedním z hlavních Trumpových předvolebních slibů. Úřady ve čtvrtek vybraly čtveřici firem, které postaví vzorové úseky zdi, podle nichž vláda rozhodne o nejvhodnější podobě stavby vyvolávající vášně na obou stranách hranice. Zkušební kusy zdi by měly být okolo devíti metrů dlouhé a téměř stejně tak vysoké. Podle agentury AP bude celková hodnota kontraktu se čtveřicí stavebních společností z různých amerických států 3,6 milionů dolarů (téměř 80 milionů korun).

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1